Home » Gramatyka » Średniozaawansowany » Czasowniki z Genitiv

Czasowniki z Genitivem

Wiesz, że w języku niemieckim musisz po pewnych czasownikach użyć rzeczownika w konkretnym przypadku? W tej lekcji dowiesz się wszystkiego o czasownikach z Genitivem. Wyjaśnię Ci na prostych przykładach, jak używać w zdaniu czasowniki z Genitivem i jak sprytnie uprościć takie zdanie. Na końcu czekają na Ciebie ćwiczenia na czasowniki z Genitivem.  

A jeśli chcesz  błyskawicznie zrozumieć najważniejsze zasady gramatyki i zacząć mówić po niemiecku  to zajrzyj do mojego power e-booka, który pomógł już ponad 1000 osobom poczuć się pewnie w języku niemieckim. 🇩🇪 🔥 Dowiedz się więcej tutaj.

Czasowniki z Genitivem w języku niemieckim  – które to są i czemu musisz je poznać?

Czasowniki z Genitivem graficznie wyjaśnione
Niektóre czasowniki wymagają użycia niemieckiego dopełniacza, czyli Genitivu.

Czasowniki z Genitivem – o co tu chodzi? Już tłumaczę. W języku niemieckim po niektórych czasownikach trzeba użyć dopełnienia (rzeczownika) w jednym z czterech przypadków.

Po polsku też zawsze stosujesz odpowiedni przypadek i mówisz, np. wymagam kogo? czego? zaangażowania, a nie komu czemu? zaangażowaniu. To „dopasowanie” przypadku nazywa się rekcją czasownika.

W tej lekcji poznasz czasowniki, które łączą się z dopełniaczem (Genitiv). Genitiv to drugi przypadek w języku niemieckim, który odpowiada na pytanie kogo? czego? czyj?

Przykład:

 • „Ihre Eltern erfreuen sich bester Gesundheit.“ / „Jej rodzice cieszą się doskonałym zdrowiem.“
 • „Dieses System bedarf einer genauen Überprüfung.“ / Ten system wymaga dokładnego sprawdzenia.“

No to zobaczmy, które czasowniki konkretnie łączą się z Genitivem.

Uwaga
Rekcja czasownika dotyczy również czasowników z przyimkami, które wymagają użycia po nich konkretnego przypadku, np. während + Genitiv („während des Urlaubs” / „podczas urlopu”).

 

„Z tym e-bookiem nie da się nie zrozumieć gramatyki!” -to jeden z setek Waszych komentarzy.♥ Ty też możesz w końcu ogarnąć gramatykę – szybciej i przyjemniej, niż Ci się wydaje.  ➭ Kliknij tutaj i rozhulaj Twój niemiecki! 

Lista najważniejszych czasowników z Genitivem

Podczas gdy wiele czasowników wymuszających użycie np. celownika (Dativ) lub biernika (Akkusativ) pokrywa się z językiem polskim, to z dopełniaczem (Genitiv) nie jest już tak łatwo.

Dobra wiadomość jest taka, że czasowników wymagających użycia dopełniacza jest niewiele. Do tego większość z nich jest rzadko używana, a jeśli już, to są one przeważnie zastępowane prostszą konstrukcją. Jakie to czasowniki? Zobacz:

gedenken (wspominać), bedürfen (wymagać, potrzebować), anklagen (oskarżać), bezichtigen (posądzać o coś), überführen (udowodnić czyjąś winę), beschuldigen (obwiniać kogoś o coś), verdächtigen (podejrzewać o coś), sich bedienen (posługiwać się), sich erfreuen (cieszyć się czymś), sich entsinnen (przypominać sobie), sich erbarmen (zlitować się), sich schämen (wstydzić się), sich annehmen (podjąć się czegoś)

A tutaj kilka przykładów:

 • „Sie schämt sich (kogo? czego?) ihrer Aussage.“ / „Ona  wstydzi się (kogo? czego?) jej wypowiedzi.” (takie samo pytanie i przypadek w obu językach: dopełniacz / Genitiv)
 • „Wir gedenken (kogo? czego?) der Toten.” / „Wspominamy (kogo? co?) zmarłych.“ (różne pytania i przypadki w każdym języku – w niemieckim: dopełniacz / Genitiv, a w polskim: biernik / Akkusativ)
 • „Die Polizei verdächtigt ihn eines Diebstahls.“ / „ Policja podejrzewa go o kradzież.“
 • „Man klagt ihn des Mordes an.“ / „Oskarża się go o morderstwo.“
Uwaga
Często trzeba użyć w zdaniach z dopełnieniem w Genitivie jeszcze drugiego dopełnienia w Akkusativie (biernik). Określa ono przeważnie osobę, np. verdächtigen + Akkusativ + Genitiv – „podejrzewać kogoś o coś”.

 

Jak zastąpić czasownik z Genitivem?

Jak widzisz, powyższe przykłady brzmią bardzo oficjalnie i jak na język codzienny mało naturalnie.

Faktycznie najczęściej czasowniki z Genitivem są zastępowane innymi konstrukcjami bez tego przypadku, np. czasownikiem o podobnym znaczeniu lub z jakimś przyimkiem.

W tabelce znajdziesz kilka przykładowych konstrukcji zdań, których możesz użyć zamiast czasownika z Genitivem:

Alternatywne konstrukcje dla czasowników z Genitivem
Czasownik z GenitivemPrzykładAlternatywna konstrukcjaPrzykładTłumaczenie
gedenkenWir gedenken der Toten.sich erinnnern an + AkkusativWir erinnern uns an die Toten. Wspominamy zmarłych.
sich schämenSie schämt sich ihrer Aussage. sich schämen für + AkkusativSie schämt sich für Ihre Aussage.Ona wstydzi się swojej wypowiedzi / za swoją wypowiedź.
bedürfenDieses System bedarf einer genauen Überprüfung.PassivsatzDieses System muss überprüft werden.Ten system wymaga sprawdzenia / musi zostać sprawdzony.
sich erinnernIch erinnere mich des Namens meiner Tante nicht mehr.sich erinnern an + AkkusativIch erinnere mich nicht mehr an den Namen meiner Tante.Nie przypominam sobie imienia mojej ciotki.
anklagenMan klagt ihn des Mordes an.anklagen wegen + GenitivMan klagt ihn wegen des Mordes an.Oskarża się go o morderstwo / w związku z morderstwem.
Rada
Jak w takim razie nauczyć się czasowników z Genitivem, jeśli po polsku brzmi to tak nielogicznie? Musisz po prostu je zapamiętać – nie ma innej rady. A w nauce pomogą Ci fiszki – spróbuj koniecznie!

Jak zbudować zdanie z dopełnieniem w Genitivie?

Zdanie z dopełnieniem w Genitivie nie różni się pod względem budowy niczym od normalnego zdania oznajmującego w języku niemieckim. Musisz tylko zachować odpowiednią kolejność wyrazów:

 1. miejsce: podmiot (kto? co?)
 2. miejsce: orzeczenie = czasownik (co robi?)
 3. miejsce: dopełnienie w Akkusativie (nie zawsze!)
 4. miejsce: dopełnienie w Genitivie

Przykłady:

 • Ich erinnere mich ihres Namens.“ / „Przypominam sobie jej imię.“
 • Ich verdächtige den Mann des Diebstahls.“ / „Podejrzewam tego mężczyznę o kradzież.“

Pytanie natomiast zbudujesz tak jak zawsze, zamieniając pozycję podmiotu z orzeczeniem:

 • Erinnerst du dich ihres Namens?” / „Przypominasz sobie jej imię?”

Koniecznie poznaj także: 

Podsumowanie

 • Po części czasowników w języku niemieckim trzeba użyć wyrazu w konkretnym przypadku, np. w Genitivie. Nazywa się to rekcją czasownika.
 • Większość czasowników łączących się w języku niemieckim z Genitivem, wymaga w języku polskim użycia innego przypadku, dlatego też czasowników tych trzeba nauczyć się na pamięć.
 • Zdania z czasownikami wymuszającymi Genitiv można przeważnie uprościć, używając innej konstrukcji.

Czasowniki z Genitivem – ćwiczenia

Gotowa/-y na na sprawdzenie swojej wiedzy? Tutaj znajdziesz interaktywne ćwiczenia na czasowniki z Genitivem.

Najczęściej zadawane pytania – znasz odpowiedzi?

Które czasowniki łączą się z Genitivem i co to oznacza?

Niektóre niemieckie czasowniki wymagają użycia Genitivu (dopełniacz), czyli rzeczownik po takim czasowniku musi być odmieniony właśnie w tym przypadku. Czasowników łączących się z Genitivem jest niewiele. Są to: gedenken (wspominać), bedürfen (wymagać, potrzebować), anklagen (oskarżać), bezichtigen (posądzać o coś), überführen (udowodnić czyjąś winę), beschuldigen (obwiniać kogoś o coś), verdächtigen (podejrzewać o coś), sich bedienen (posługiwać się), sich erfreuen (cieszyć się czymś), sich entsinnen (przypominać sobie), sich erbarmen (zlitować się), sich schämen (wstydzić się), sich annehmen (podjąć się czegoś).

Jak użyć czasownika z Genitivem w zdaniu?

Weźmy na przykład czasownik „gedenken” (wspominać). Musi on być standardowo odmieniony w odpowiedniej osobie i stać na drugim miejscu w zdaniu. Rzeczownik (wraz z jego rodzajnikiem), który stoi zaraz za tym czasownikiem, trzeba odmienić odpowiednio przez przypadki – potrzebny nam jest 2. przypadek Genitiv. Reszta elementów budowy zdania jest taka jak zawsze. Przykład: Wir gedenken der Toten. (Wspominamy zmarłych.). Jeśli w zdaniu są dwa dopełnienia: jedno w Akkusativie, a drugie w Genitivie, to ten rzeczownik w Akkusativie stoi z reguły jako pierwszy.

Czy można jakoś zastąpić czasowniki z Genitivem?

Tak. Na co dzień są one faktycznie rzadko używane. Często zastępuje się je inną, prostszą konstrukcją, np. czasownikiem o podobnym znaczeniu, który wymaga użycia innego przypadku niż Genitiv. Przykład: Wir erinnern uns an die Toten. (zamiast: Wir gedenken der Toten.).

Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz