Home » Gramatyka » Średniozaawansowany » Futur II

Czas przyszły Futur II

Zastanawiasz się, o co chodzi z tym całym czasem przyszłym Futur II i po co w ogóle komu kolejny czas przyszły w niemieckim? Wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania co do tego tematu znajdziesz w tej lekcji. Nauczysz się budować czas przyszły Futur II i stosować go prawidłowo w zdaniu. Dowiesz się, w jakich sytuacjach on Ci się przyda.

Przetestuj na koniec swoją wiedzę – znajdziesz tam ćwiczenia na czas przyszły Futur II.

A jeśli chcesz  błyskawicznie zrozumieć najważniejsze zasady gramatyki i zacząć mówić po niemiecku  to zajrzyj do mojego power e-booka, który pomógł już ponad 1000 osobom poczuć się pewnie w języku niemieckim. 🇩🇪 🔥 Dowiedz się więcej tutaj.

Czas przyszły Futur II – Proste wyjaśnienie

 Futur II w niemieckim - przykłady
Czas przyszły dokonany Futur II wyraża przypuszczenie, że coś zakończy się w przyszłości lub wydarzyło się w przeszłości.

Czas przyszły Futur II, jak sama liczba wskazuje, jest już drugą konstrukcją w języku niemieckim (po Futur I) do mówienia o przyszłości. Jest to czas przyszły dokonany, czyli wyraża on, że jakaś czynność przypuszczalnie zakończy się do pewnego czasu w przyszłości, np.:

 • „Bis Donnerstag wird er wohl meinen Computer repariert haben.“ / „Do czwartku on mi chyba naprawi mój komputer.“ (dosłownie mówiąc: on będzie miał naprawione mój komputer)
 • „Sie wird bestimmt bis zum Ende des Monats in Berlin geblieben sein.“ / „Ona z pewnością zostanie w Berlinie do końca miesiąca.“ (dosłownie: ona będzie „zostanięta“ 😉 )

To zobacz teraz, w jakich sytuacjach przyda Ci się Futur II.

Kiedy się go stosuje?

1. Za pomocą czasu przyszłego Futur II wyrazisz przypuszczenie, że coś chyba / na pewno/ prawdopodobnie itd. będzie zakończone kiedyś w przyszłości, np.

 • „Bis zum nächsten Sommer werde ich meine Prüfungen bestanden haben.“ / „Do przyszłego lata zdam moje egzaminy.“

2. Futur II użyjesz też, jeśli przypuszczasz, że coś wydarzyło się w przeszłości, np.:

 • „Meine Schwester ist genervt. Sie wird wohl Streit mit ihrem Mann gehabt haben.“ / „Moja siostra jest zdenerwowana. Ona pewnie pokłóciła się ze swoim mężem.“
 • „Er ist verletzt. Er wird sicher im Wald gestolpert sein.“ / „On jest ranny. On z pewnością potknął się w lesie.“

Nie takie trudne, prawda? No to lecimy dalej! Zbudujmy teraz kilka zdań w Futur II.

„Z tym e-bookiem nie da się nie zrozumieć gramatyki!” -to jeden z setek Waszych komentarzy.♥ Ty też możesz w końcu ogarnąć gramatykę – szybciej i przyjemniej, niż Ci się wydaje.  ➭ Kliknij tutaj i rozhulaj Twój niemiecki! 

Jak tworzy się czas przyszły Futur II?

Żeby zbudować czas Futur II potrzebujesz trzech magicznych składników:

odmienione „werden” (2. miejsce) + Partizip II + haben / sein (na końcu) = Futur II

Spójrz na poniższy przykład, a zrozumiesz to jeszcze lepiej:

 • „Sie wird bis morgen mein Paket wohl geschickt haben .“ / „Ona chyba wyśle moją paczkę do jutra.“
 1. „wird“ czyli odmieniony przez osoby czasownik „werden“ stoi na drugim miejscu w zdaniu
 2. „geschickt haben” – stoją razem na końcu zdania i się nie odmieniają. „Geschickt” to forma Partizip II od podstawowego czasownika w tym zdaniu („schicken” czyli „wysyłać”), a „haben” to czasownik posiłkowy „wspierający” czasownik podstawowy.

Zapamiętaj
Czasowniki wyrażające ruch łączą się z czasownikiem posiłkowym sein, a te bez ruchu z „haben. Pamiętaj, że czasownika posiłkowego w zdaniu nie tłumaczy się na język polski – on jest tylko pomocnikiem w zdaniu.

I tu jeszcze inne przykłady:

 • „Mein Sohn wird sicher bis 11.00 Uhr aufgestanden sein.“ / „Mój syn na pewno wstanie do 11-tej.“
 • „Mein Freund wird bestimmt heute das ganze Haus aufgeräumt haben.“ / „Mój przyjaciel z pewnością dziś posprząta cały dom.“

A jak odmienia się czasownik „werden” przez osoby?

Odmiana czasownika "werden"
liczba pojedynczaliczba mnoga
ich werdewir werden
du wirstihr werdet
er/ sie/ es wirdsie/ Sie werden

Futur I i Futur II – szybkie porównanie

Możliwe, że zastanawiasz się, jaka jest w takim razie różnica między dwoma czasami przyszłymi w niemieckim, czyli Futur I i Futur II. Spójrz na to krótkie porównanie:

# Futur I – kiedy planujesz, prognozujesz, obiecujesz coś, co wydarzy się w przyszłości, np.:

 • „Ich werde Deutsch lernen.” / „Będę uczył się niemieckiego.” (ale czy to zrealizujesz? nie wiadomo 🙂 )

# Futur II – kiedy stwierdzasz, planujesz, prognozujesz, że coś zakończy się w określonym czasie w przyszłości (lub wydarzyło się w przeszłości), np.:

 • „Ich werde bis zum Ende des Jahres Deutsch gelernt haben.“ / „Do końca roku nauczę się niemieckiego.“ (tutaj już przewidujesz moment, do którego zakończysz czynność)

Podsumowanie

 • Czas Futur II to drugi czas przyszły w języku niemieckim (pierwszy to Futur I).
 • Wyraża przypuszczenie, że jakaś czynność zakończy się w przyszłości (określenie do kiedy!).
 • Można  go też użyć, jeśli przypuszcza się, że coś wydarzyło się w przeszłości.
 • Czas Futur II buduje się za pomocą 3 czasowników: „werden”, czasownika podstawowego w formie Partizip II i posiłkowego „haben” lub „sein”.

Futur II – ćwiczenia

Ćwiczenie czyni mistrza! Przygotowałam dla Ciebie darmowe ćwiczenia online na Futur II – z rozwiązaniami i bez rejestracji. Kliknij tutaj i poćwicz Futur II online: interaktywne ćwiczenia na Futur II.

Najczęściej zadawane pytania – znasz odpowiedzi?

Futur II – jaki to czas niemiecki?

Futur II to drugi (poza Futur I) czas do mówienia o przyszłości. Jest to czas przyszły dokonany, tzn. używa się go w przypadku przypuszczenia, że coś zakończy się w przyszłości do określonego punktu w czasie, np. do końca miesiąca.

Kiedy używa się Futur II?

Zawsze, gdy przypuszczalnie jakaś czynność zakończy się w przyszłości, np. gdy chcesz powiedzieć, że do piątku przeczytasz całą książkę. Futur II możesz też użyć, jeśli przypuszczasz, że coś wydarzyło się w przeszłości, np. że prawdopodobnie ktoś musiał się przewrócić, bo ma zranioną nogę.

Jak zbudować zdanie w Futur II?

Potrzebny do tego jest odmieniony czasownik „werden” na 2. miejscu, a także forma Partizip II od głównego czasownika i haben/sein na końcu zdania. Przykład: Sie wird bis morgen mein Paket wohl geschickt haben. (Ona chyba wyśle moją paczkę do jutra.)

Skąd wiadomo czy użyć na końcu zdania w Futur II „haben” czy „sein”?

Jeśli główny czasownik w zdaniu wyraża ruch (np. laufen – biegać), to użyjesz czasownika posiłkowego „sein”, a jeśli nie ma ruchu (np. schreiben – pisać), to musisz użyć „haben”.

Czym się różni Futur I od Futur II?

Oba te czasy są czasami przyszłymi w niemieckim. Futur I to tak jakby standardowy czas przyszły – stwierdzasz po prostu, że zrobisz coś w przyszłości, np. że kupisz samochód. Futur II natomiast to czas dokonany, czyli podkreśla się w nim też przewidywalny moment zakończenia czegoś w przyszłości, np. że do piątku kupisz samochód.

Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz