Zastanawiasz się, o co chodzi z tym całym czasem przyszłym Futur II i po co w ogóle komu kolejny czas przyszły w niemieckim? Wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania co do tego tematu znajdziesz w tej lekcji. Nauczysz się budować czas przyszły Futur II i stosować go prawidłowo w zdaniu. Dowiesz się, w jakich sytuacjach on Ci się przyda.
Przetestuj na koniec swoją wiedzę – znajdziesz tam ćwiczenia na czas przyszły Futur II.
Czas przyszły Futur II – Proste wyjaśnienie
Czas przyszły Futur II, jak sama liczba wskazuje, jest już drugą konstrukcją w języku niemieckim (po Futur I) do mówienia o przyszłości. Jest to czas przyszły dokonany, czyli wyraża on, że jakaś czynność przypuszczalnie zakończy się do pewnego czasu w przyszłości, np.:
- „Bis Donnerstag wird er wohl meinen Computer repariert haben.“ / „Do czwartku on mi chyba naprawi mój komputer.“ (dosłownie mówiąc: on będzie miał naprawione mój komputer)
- „Sie wird bestimmt bis zum Ende des Monats in Berlin geblieben sein.“ / „Ona z pewnością zostanie w Berlinie do końca miesiąca.“ (dosłownie: ona będzie „zostanięta“ 😉 )
To zobacz teraz, w jakich sytuacjach przyda Ci się Futur II.
Kiedy się go stosuje?
1. Za pomocą czasu przyszłego Futur II wyrazisz przypuszczenie, że coś chyba / na pewno/ prawdopodobnie itd. będzie zakończone kiedyś w przyszłości, np.
- „Bis zum nächsten Sommer werde ich meine Prüfungen bestanden haben.“ / „Do przyszłego lata zdam moje egzaminy.“
2. Futur II użyjesz też, jeśli przypuszczasz, że coś wydarzyło się w przeszłości, np.:
- „Meine Schwester ist genervt. Sie wird wohl Streit mit ihrem Mann gehabt haben.“ / „Moja siostra jest zdenerwowana. Ona pewnie pokłóciła się ze swoim mężem.“
- „Er ist verletzt. Er wird sicher im Wald gestolpert sein.“ / „On jest ranny. On z pewnością potknął się w lesie.“
Nie takie trudne, prawda? No to lecimy dalej! Zbudujmy teraz kilka zdań w Futur II.
Jak tworzy się czas przyszły Futur II?
Żeby zbudować czas Futur II potrzebujesz trzech magicznych składników:
odmienione „werden” (2. miejsce) + Partizip II + haben / sein (na końcu) = Futur II
Spójrz na poniższy przykład, a zrozumiesz to jeszcze lepiej:
- „Sie wird bis morgen mein Paket wohl geschickt haben .“ / „Ona chyba wyśle moją paczkę do jutra.“
- „wird“ czyli odmieniony przez osoby czasownik „werden“ stoi na drugim miejscu w zdaniu
- „geschickt haben” – stoją razem na końcu zdania i się nie odmieniają. „Geschickt” to forma Partizip II od podstawowego czasownika w tym zdaniu („schicken” czyli „wysyłać”), a „haben” to czasownik posiłkowy „wspierający” czasownik podstawowy.
I tu jeszcze inne przykłady:
- „Mein Sohn wird sicher bis 11.00 Uhr aufgestanden sein.“ / „Mój syn na pewno wstanie do 11-tej.“
- „Mein Freund wird bestimmt heute das ganze Haus aufgeräumt haben.“ / „Mój przyjaciel z pewnością dziś posprząta cały dom.“
A jak odmienia się czasownik „werden” przez osoby?
Odmiana czasownika "werden"
liczba pojedyncza liczba mnoga
ich werde wir werden
du wirst ihr werdet
er/ sie/ es wird sie/ Sie werden
Futur I i Futur II – szybkie porównanie
Możliwe, że zastanawiasz się, jaka jest w takim razie różnica między dwoma czasami przyszłymi w niemieckim, czyli Futur I i Futur II. Spójrz na to krótkie porównanie:
# Futur I – kiedy planujesz, prognozujesz, obiecujesz coś, co wydarzy się w przyszłości, np.:
- „Ich werde Deutsch lernen.” / „Będę uczył się niemieckiego.” (ale czy to zrealizujesz? nie wiadomo 🙂 )
# Futur II – kiedy stwierdzasz, planujesz, prognozujesz, że coś zakończy się w określonym czasie w przyszłości (lub wydarzyło się w przeszłości), np.:
- „Ich werde bis zum Ende des Jahres Deutsch gelernt haben.“ / „Do końca roku nauczę się niemieckiego.“ (tutaj już przewidujesz moment, do którego zakończysz czynność)
Podsumowanie
- Czas Futur II to drugi czas przyszły w języku niemieckim (pierwszy to Futur I).
- Wyraża przypuszczenie, że jakaś czynność zakończy się w przyszłości (określenie do kiedy!).
- Można go też użyć, jeśli przypuszcza się, że coś wydarzyło się w przeszłości.
- Czas Futur II buduje się za pomocą 3 czasowników: „werden”, czasownika podstawowego w formie Partizip II i posiłkowego „haben” lub „sein”.
Futur II – ćwiczenia
Ćwiczenie czyni mistrza! Przygotowałam dla Ciebie darmowe ćwiczenia online na Futur II – z rozwiązaniami i bez rejestracji. Kliknij tutaj i poćwicz Futur II online: interaktywne ćwiczenia na Futur II.
Najczęściej zadawane pytania – znasz odpowiedzi?
Futur II – jaki to czas niemiecki?
Futur II to drugi (poza Futur I) czas do mówienia o przyszłości. Jest to czas przyszły dokonany, tzn. używa się go w przypadku przypuszczenia, że coś zakończy się w przyszłości do określonego punktu w czasie, np. do końca miesiąca.
Kiedy używa się Futur II?
Zawsze, gdy przypuszczalnie jakaś czynność zakończy się w przyszłości, np. gdy chcesz powiedzieć, że do piątku przeczytasz całą książkę. Futur II możesz też użyć, jeśli przypuszczasz, że coś wydarzyło się w przeszłości, np. że prawdopodobnie ktoś musiał się przewrócić, bo ma zranioną nogę.
Jak zbudować zdanie w Futur II?
Potrzebny do tego jest odmieniony czasownik „werden” na 2. miejscu, a także forma Partizip II od głównego czasownika i haben/sein na końcu zdania. Przykład: Sie wird bis morgen mein Paket wohl geschickt haben. (Ona chyba wyśle moją paczkę do jutra.)
Skąd wiadomo czy użyć na końcu zdania w Futur II „haben” czy „sein”?
Jeśli główny czasownik w zdaniu wyraża ruch (np. laufen – biegać), to użyjesz czasownika posiłkowego „sein”, a jeśli nie ma ruchu (np. schreiben – pisać), to musisz użyć „haben”.
Czym się różni Futur I od Futur II?
Oba te czasy są czasami przyszłymi w niemieckim. Futur I to tak jakby standardowy czas przyszły – stwierdzasz po prostu, że zrobisz coś w przyszłości, np. że kupisz samochód. Futur II natomiast to czas dokonany, czyli podkreśla się w nim też przewidywalny moment zakończenia czegoś w przyszłości, np. że do piątku kupisz samochód.