Home » Gramatyka » Średniozaawansowany » Zdanie okolicznikowe sposobu

Zdanie okolicznikowe sposobu w języku niemieckim (Modalsatz)

Zdanie okolicznikowe sposobu w języku niemieckim to przydatna w wielu sytuacjach konstrukcja. W tej lekcji dowiesz się dlaczego oraz nauczysz się ją tworzyć.

Rozwiąż ćwiczenia na zdania okolicznikowe sposobu na końcu lekcji, żeby sprawdzić swoją wiedzę.

A jeśli chcesz  błyskawicznie zrozumieć najważniejsze zasady gramatyki i zacząć mówić po niemiecku  to zajrzyj do mojego power e-booka, który pomógł już ponad 1000 osobom poczuć się pewnie w języku niemieckim. 🇩🇪 🔥 Dowiedz się więcej tutaj.


Zdania okolicznikowe sposobu – co to jest i kiedy Ci się to przyda?

Przykład na zdanie okolicznikowe sposobu Modalsatz
Zdanie okolicznikowe sposobu (Modalsatz) wyjaśnia, w jaki sposób coś się stało.

Zdanie okolicznikowe sposobu (Modalsatz) pomoże Ci określić, w jaki sposób coś się wydarzyło. Jest to zdanie poboczne, które odnosi się do czynności w zdaniu głównym. Odpowiada ono na pytania: jak? w jaki sposób? w jakim stopniu?

Jak tworzy się takie zdanie?

Zdanie okolicznikowe sposobu zbudujesz za pomocą spójników:

 • indem (przez to, że)
 • dadurch dass (przez to, że)
 • ohne dass (pomimo że)
 • anstatt das (statt das) (zamiast)

Przyjrzyjmy się bliżej dwóm pierwszym spójnikom.

 Zdanie z „indem” i „dadurch dass”

Przy zdaniu modalnym z „indem” lub “dadurch dass” (przez to, że / dzięki temu że) zadajemy sobie pytanie: jak coś zrobić, żeby osiągnąć cel?

Jeśli wszystkie czynności w zdaniu dzieją się w jednym czasie, to tłumaczymy na polski tą czynność po „indem” / “dadurch dass” jako czasownik z końcówką „-ąc”, np.:

 •  „Ich bestand die Prüfung, indem ich viel lernte.“ / „Zdałam egzamin, dużo się ucząc.“ (obie czynności w czasie przeszłym Präteritum)
 •  „Ich werde schlanker dadurch, dass ich jeden Tag laufe.“ / „Staję się szczuplejsza przez to (dzięki temu), że codziennie biegam (codziennie biegając).”

 Zdanie z „ohne dass”

W zdaniach  z „ohne dass” wyrazisz, że coś się zadziało, pomimo, że coś nie zostało zrobione (ograniczenie). Zbudujesz je na dwa sposoby:

1. z „ohne dass”, np.:

 •  „Die Kinder spielten, ohne dass sie mich sahen.“ / „Dzieci bawiły się, pomimo że mnie nie widziały (nie widząc mnie).“

2. z „ohne … zu + bezokolicznik”, jeśli podmiot w obu zdaniach jest ten sam, np.:

 • „Die Kinder spielten, ohne mich zu sehen.“ / „Dzieci bawiły się, nie widząc mnie.“ (dzieci się bawiły, dzieci nie widziały).

Zdanie z „anstatt dass”

Za pomocą zdania z „anstatt dass” wyrazisz, że zamiast jakiejś czynności, ktoś zrobił coś innego (alternatywa). Zbudujesz je:

1. z „anstatt dass”, np.:

 •  Anstatt dass sie ihn fragte, kaufte sie ein neues Auto.“ / „Zamiast go zapytać (nie pytając go), kupiła nowy samochód.“

2. z „anstatt … zu + bezokolicznik”, jeśli podmiot w obu zdaniach jest ten sam, np.:

 • Anstatt ihn zu fragen, kaufte sie ein neues Auto.“ / „Nie pytając go, kupiła nowy samochód.“
Zapamiętaj
Spójniki „indem” i „dadurch dass” używa się w zdaniach twierdzących, a „ohne dass” i „anstatt dass” w zdaniach przeczących (coś nie zostało zrobione).

„Z tym e-bookiem nie da się nie zrozumieć gramatyki!” -to jeden z setek Waszych komentarzy.♥ Ty też możesz w końcu ogarnąć gramatykę – szybciej i przyjemniej, niż Ci się wydaje.  ➭ Kliknij tutaj i rozhulaj Twój niemiecki! 

Co z szykiem zdania?

Część zdania ze spójnikiem „indem”, „dadurch dass”, „ohne dass” lub „anstatt das“ to zdanie poboczne, więc czasownik jest na końcu zdania (szyk końcowy).

W pozostałej części zdania jest szyk prosty lub przestawny (zależy, czy zdanie z „indem” jest pierwsze czy drugie), np.:

 •  Ich spare viel Geld, indem ich gebrauchte Möbel kaufe.“ / „Oszczędzam dużo pieniędzy, kupując używane meble.“ (szyk prosty w 1. części + szyk końcowy po „indem”)
 •  Indem ich gebrauchte Möbel kaufe, spare ich viel Geld.“ / „Kupując używane meble, oszczędzam dużo pieniędzy.“ (szyk końcowy po „indem” + szyk przestawny w 2. części)

Jeśli chcesz poznać inne rodzaje zdań pobocznych w niemieckim, to kliknij na konkretny temat: zdanie okolicznikowe czasu (Temporalsatz), zdanie okolicznikowe celu (Finalsatz), zdanie skutkowe (Konsekutivsatz), zdanie warunkowe (Konditionalsatz).

Podsumowanie

 • Zdanie okolicznikowe sposobu opisuje sposób, w jaki coś zostało zrobione lub stało się.
 • W zdaniach modalnych używa się spójników „indem”, „dadurch dass”, „ohne dass” lub „anstatt das“.
 • Zdanie okolicznikowe sposobu jest poboczne, więc czasownik w nim wędruje na koniec.    

Zdania okolicznikowe sposobu – ćwiczenia

Chcesz poćwiczyć zdania okolicznikowe sposobu  w języku niemieckim? Tutaj znajdziesz interaktywne ćwiczenia na różne typy zdań modalnych w języku niemieckim.

Najczęściej zadawane pytania – znasz odpowiedzi?

Co to jest zdanie okolicznikowe sposobu?

Zdanie takie (niem. Modalsatz) to zdanie poboczne, które wyraża, w jaki sposób coś się stało. Odnosi się ono do czynności ze zdania głównego, np. „Ich habe ihm geholfen, indem ich sein Zimmer aufgeräumt habe.“ (Pomogłam mu, sprzątając jego pokój.)

Na jakie pytanie odpowiada zdanie okolicznikowe sposobu?

Określa ono sposób, w jaki coś się wydarzyło, więc odpowiada na pytania: jak? w jaki sposób? w jakim stopniu?

Jak zbudować zdanie okolicznikowe sposobu?

Do tego potrzebujesz jednego ze spójników: indem, dadurch dass, ohne dass lub anstatt dass. Dwa pierwsze pomagają wyrazić, że udało nam coś osiągnąć, dzięki czemuś innemu, np. zdałem egzamin, dużo się ucząc. „Ohne dass” oznacza, że coś się udało, pomimo jakiegoś ograniczenia, a „anstatt dass”, że ktoś zrobił coś innego, wybrał jakąś alternatywę. Trzeba pamiętać też, że po spójniku trzeba użyć szyku przestawnego, tzn. że czasownik wędruje na koniec zdania.

Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz