Dlaczego po latach nauki niemieckiego nie zawsze jesteśmy zadowoleni z jej wyników? Dlaczego mimo wysiłku ma się wrażenie, że nie rusza się z miejsca? Jak sprawić, by zainwestowany czas naprawdę przełożył się na wymarzony/ zamierzony poziom języka niemieckiego? W tym artykule zebrałam dla Ciebie 8 przykazań efektywnej nauki niemieckiego.
Jeżeli chcesz widzieć wyniki Twoich zmagań z niemieckim, uczyć się bez przymusu i czuć, że dasz radę – nie popełniaj moich błędów.
Język niemiecki jest obecny w moim życiu od wielu lat. Ale tak naprawdę nauczyłam się go dopiero po studiach – samodzielnie i dość szybko. Jasne, nie zaczynałam wtedy od zera, jak może jest w twoim przypadku, ale to nie ma znaczenia.
Oto 8 kluczowych elementów, które są odpowiedzialne za efektywność nauki języka niemieckiego, jak i wielu innych celów, które chcemy osiągnąć. Dopiero gdy zaczęłam stosować te zasady ucząc się niemieckiego, moja nauka nabrała rozpędu i przyniosła bardzo dobre efekty:
Silna motywacja
Dlaczego uczysz się niemieckiego?
Tak na poważnie – czemu właściwie chcesz opanować rodzajniki niemieckie i odmianę czasowników nieregularnych? Powiem ci szczerze, że ja na studiach tego nie wiedziałam. Oczywiście wiedziałam, że muszę zdać egzamin – wszystkie zdawałam na najwyższe oceny.
Tylko co z tego, skoro wiedza wyparowywała szybciej, niż trwała sama nauka?
Dopiero po studiach zrozumiałam, co właściwie przyniesie mi perfekcyjna znajomość języka niemieckiego i dlaczego mam poświęcać swój czas na naukę na przykład nowych słówek. Dopiero w tym momencie, przestałam zapominać. Nie za dotknięciem magicznej różdżki, tylko dlatego, że naprawdę zależało mi by osiągnąć CEL NADRZĘDNY. Jeżeli masz przed oczami jasno sprecyzowany cel nadrzędny,
- bardzo szybko znajdujesz metody nauki, które dla ciebie są efektywne
- rozumiesz, dlaczego się uczysz, a przez to zupełnie inaczej zapamiętujesz
- nagle znajdujesz brakujący czas na naukę, ponieważ wiesz, po co to robisz
Moim celem nadrzędnym było wtedy zdobycie doświadczenia zawodowego w jakiejś firmie niemieckiej/ austriackiej z najwyższej półki.
Jestem pewna, że też masz taką motywację, nawet wtedy, kiedy wydaje ci się, że „musisz” uczyć się niemieckiego, a wcale nie chcesz. Zastanów się zatem, co dla ciebie może wyniknąć z tego „przymusu”. Lepsza praca? Wymarzone studia? Pewność siebie w życiu prywatnym?
Napisz sobie swój cel pisemnie i przypomnij w chwilach zwątpienia na czym ci zależy. To co podpowiada ci umysł w gorszych chwilach nie jest prawdą – „zapomniałeś” jedynie o Twojej długoterminowej nagrodzie, która czeka cię gdy osiągniesz swój cel
PS. Mój cel udało mi się osiągnąć (Deutsche Bahn, doradca niemieckojęzycznego klienta korporacyjnego)
Jasno sprecyzowany cel
Czyli wiesz już dokładnie, dlaczego nauka niemieckiego jest dla ciebie ważna – to już połowa sukcesu! Kolejnym krokiem jest określenie, jakie konkretne umiejętności językowe są potrzebne w twoim konkretnym przypadku.
Jeśli na przykład wyjeżdżasz za 2 miesiące do pracy do Niemiec, bardzo ważna będzie dla ciebie codzienna komunikacja. W tym przypadku najbardziej istotne będzie:
- skupienie się na słownictwie i zwrotach dnia codziennego
- osłuchaniu się z językiem, żeby zrozumieć kolegów z pracy czy kasjerkę w sklepie
- poćwiczenie mówienia, żeby im odpowiedzieć
Kiedy już określiłeś jakie umiejętności językowe chcesz podszkolić w pierwszej kolejności, trzeba by się zastanowić, jak to zrobić. Ale..
Nauka języka obcego składa się z rozwijania wielu kompetencji i nie się ich od siebie jasno oddzielić. Słuchając na przykład radia niemieckiego, nie tylko poprawiasz umiejętność rozumienia ze słuchu. Pracujesz również nad swoją wymową, a twoja podświadomość wyłapuje struktury gramatyczne i nowe słówka – czy tego chcesz, czy nie
To nie znaczy, że nie można stawiać sobie priorytetów. Skoro wyjeżdżasz za 2 miesiące do Niemiec, raczej nie będziesz przez ten czas uczyć się, jak pisze się emaile (chyba, że twoja praca tego wymaga). Większy sens będzie miało nauczenie się najpierw słownictwa potrzebnego ci na co dzień, a nie nazwy zwierząt czy znaków zodiaku. Mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli.
Sprecyzowanie celu, to określenie, na jakich umiejętnościach językowych chcesz się skupić i jak je osiągnąć.
Jeżeli wyjeżdżałabym za 2 miesiące do Niemiec, zapisałabym się na konwersacje w języku niemieckim przez Skype, opanowała podstawy gramatyki oraz skupiła się na słownictwie i zwrotach z dnia codziennego. Następnie trzeba to rozplanować wszystko w czasie…
Pisemny plan działania
Super – już wiesz co da ci nauka niemieckiego oraz czego konkretnie i z jakich materiałów będziesz się uczył. Teraz kolejny krok: określ, ile czasu będziesz się uczyć i kiedy. W wyznaczaniu sobie ram czasowych do nauki niemieckiego nie jest istotna zasada – im dłużej tym lepiej. Ważna natomiast jest regularność.
A zatem, odpowiedz sobie szczerze na pytania:
- ile czasu dziennie jestem w stanie przeznaczyć na naukę niemieckiego?
- kiedy dokładnie wygospodaruję ten czas?
Następnie, wpisz do kalendarza kiedy, jak długo i w jaki sposób będziesz uczyć się niemieckiego.
Siła złych przekonań
Nawet jeżeli sumiennie zastosujesz się do rad powyżej, nie nauczysz się niemieckiego, jeżeli będziesz podświadomie wierzyć w przeróżne stereotypy takie jak 'niemiecki jest niesamowicie trudny' czy 'nie mam talentu do języków'.
Nasze przekonania mają ogromny wpływ na to, jakie osiągamy wyniki.
Ten fakt został potwierdzony w wielu badaniach naukowych między innymi w tym opisanym w 'Sciencedirect', w którym kanadyjscy naukowcy przetestowali z matematyki 220 dziewcząt. Podzielili je na kilka grup, a każdej dali do przeczytania inny esej przed rozwiązywaniem zadań. Jedna grupa miała do przeczytania esej o tym, że kobiety są mniej uzdolnione w przedmiotach ścisłych. Ta grupa uzyskała dwa razy gorsze wyniki .
Nie daj sobie pod żadnym pozorem wmówić i uwierzyć, że język niemiecki jest trudny i nie dasz rady. Po pierwsze, to jest nieprawda. Język niemiecki nie jest ani trudny, ani prosty. Jedni są zachwyceni, a zawsze znajdą się tacy, którym język nie leży. To co się liczy, to twoja motywacja i twoje osobiste przekonanie, że tobie się właśnie uda.
Jeśli mam być z tobą szczera – nie mam talentu językowego. Mówię jednak po niemiecku na poziomie C2, po angielsku na C1, obecnie uczę się języka japońskiego – i na pewno na tym nie przestanę. Zauważyłam (i uwierzyłam!) bowiem, że nauka języka obcego może sprawiać po prostu frajdę, a poza tym otwiera naprawdę wiele możliwości. Jeżeli mi się udało, tobie uda się również.
Jeżeli uwierzysz w to, że nie dasz rady, a język niemiecki jest zarezerwowany dla geniuszy – naprawdę nie dasz rady, mimo, że to nieprawda.Tak działa nasz umysł i siła przekonań – ale to ty masz nad nim kontrolę (nawet jeśli już w tym momencie twój umysł podpowiada ci coś innego
Mniej, a regularnie
Jeżeli miałabym wybrać najważniejszą zasadę przy nauce języków obcych, byłaby to regularność. Ucz się tyle, na ile pozwala ci na twój dzień, ale rób to regularnie. Ważne jest, żeby zaplanować w tygodniu chociaż jeden dzień przerwy w nauce. Dzięki temu zregenerujesz twoje siły i wrócisz do twojego planu nauki z chęcią i motywacją.
Ucz się ze zrozumieniem
Ucz się ze zrozumieniem – co to oznacza w praktyce? Nie zapominaj po co uczysz się niemieckiego – nie po to, żeby nauczyć się na pamięć listy słówek albo tabelki z odmianą czasowników.
Uczysz się po to, żeby używać języka w prawdziwym życiu. Jeżeli masz nowe słówko – przyjrzyj mu się. Na przykład taki czasownik 'arbeiten'. Co ci po tym, że wiesz co oznacza, jeżeli nie umiesz go użyć?
Ucząc się nowego słownictwa, zastanów się zatem, jak użyjesz go w zdaniu – ułóż sobie takie przykładowe zdanie. Nowego słownictwa można bardzo efektywnie uczyć się przy pomocy fiszek, na przykład w aplikacji Anki.
Na przykład w przypadku nowych czasowników, na fiszce po jednej stronie powinny się znaleźć takie informacje:
- przykładowe zdanie z odmienionym czasownikiem
- trzy formy czasownika (gehen-ging-gegangen)
- informacja o tym, czy czasownik łączy sie z haben czy sein
A po drugiej tłumaczenie słowa po polsku.
Niemiecka gramatyka z kolei przypomina puzzle. Jest logiczna, a bardzo często jeden element wynika czy łączy się z drugim. Z tego powodu, ucząc się gramatyki niemieckiej, szukaj schematów. Zobacz na przykład tutaj na tabelkę z odmianą różnych części mowy w celowniku . Pod tabelką wyjaśniam, jak tych zależności szukać w praktyce.
Im więcej zastanawiasz się , szukasz, porównujesz – tym więcej rozumiesz, zaczynać widzieć zależności i pewnych schematy. Uczysz się bardziej na logikę, a przez to lepiej zapamiętujesz i nie musisz bezmyślnie wkuwać kolejnej tabelki.
Otaczaj się językiem
Mamy naprawdę niezwykłe szczęście, ponieważ żyjemy w czasach, w których otoczenie się językiem jest na wyciągnięcie ręki:
- oglądaj seriale po niemiecku
- oglądaj filmy po niemiecku
- słuchaj radia i podcastów po niemiecku
- czytaj książki i gazety po niemiecku
Jesteś na poziomie początkującym i myślisz, że takie metody nauki są jeszcze nie dla ciebie? Nic bardziej błędnego – po kliknięciu w klinki zobaczysz moje propozycje seriali, radia czy filmów także dla zupełnie początkujących.
Praktyka czyni mistrza
Pamiętasz swój egzamin na prawo jazdy? Ile tak naprawdę dała ci część teoretyczna, a ile jazda autem? No właśnie. Bardzo podobnie jest z językiem niemieckim. Tak zdobędziesz „niemieckie prawo jazdy”:
Gramatyka : na czytanie teorii poświęć 30 % , a 70 % na robienie ćwiczeń z zastanowieniem i zrozumieniem. Analizuj swoje błędy, postaraj się samemu dojść do tego, dlaczego jest źle i dopiero, kiedy sam na to nie wpadniesz, przeczytaj jeszcze raz teorię do danego zagadnienia. Tutaj przygotowałam dla ciebie darmowe, interaktywne ćwiczenia, do każdej całkowicie bezpłatnej lekcji z gramatyki niemieckiej.
Mówienie : Chcesz swobodnie mówić po niemiecku? Jest na to jedna rada – musisz po prostu postarać się jak najwięcej rozmawiać w języku niemieckim. Jeżeli nie mieszkasz w Niemczech, możesz zapisać się na konwersacje przez Skype.
A jak pokonać strach przed mówieniem? Tutaj znajdziesz 5 sposobów, które pomogą ci pokonać strach przed mówieniem
Życzę ci powodzenia w nauce niemieckiego!
Witaj Aniu,
czy chciałabyś napisać o sobie i swojej historii z językiem niemieckim na blog: https://www.modewort.pl/ ?
Pozdrawiam
Kasia