Nie ma co ukrywać – wymowa niemiecka nie należy do najprostszych. Nie wierzysz? Sprawdź, czy potrafisz wymówić te słowa! Podpowiem ci również, jak podszkolić wymowę niemiecką.
Jeśli chcecie nauczyć się wymowy poszczególnych liter niemieckich – tutaj znajdziecie niemiecki alfabet do posłuchania – swojego niemieckiego głosu użyczył Fabian.
Łamańce językowe po niemiecku: moje ulubione
#1 tschechisches Streichholzschächtelchen / czeskie pudełeczko z zapałkami
#2 ausschließlich / wyłącznie
#3 der Schornsteifeger / kominiarz
#4 das Eichhörnchen / wiewiórka
# 5 fünfhundertfünfundfünfzig / 555
# 6 Rührei / jajecznica
# 7 Rechtschreibung / ortografia
Wymowa niemiecka: jak się jej uczyć?
1 krok: słuchaj
Pierwszym krokiem w poprawieniu czy nauczeniu się wymowy niemieckiej jest osłuchanie się z językiem. Należy po prostu słuchać. Tylko czego tu słuchać?
- radia niemieckiego i podcastów , a jakie polacam dowiesz się tutaj
- audiobooków niemieckiech, tutaj znajdziesz moje propozycje
- seriali po niemiecku – jakie, gdzie i jak oglądać – kliknijcie tutaj
- filmów po niemiecku – jakie, gdzie i jak oglądać – kliknijcie tutaj
2 krok: mów
Jeśli masz możliwość rozmawiania po niemiecku – to sprawa jest jasna. Ale co zrobić w przypadku , kiedy nie ma do kogo mówić? Można mówić do siebie.
Tylko, że nie mając schizofrenii, trudno tak na głos, samemu z sobą, dialogi prowadzić…
Dlatego polecam na przykład czytanie gazet czy książek na głos. Jest to świetne ćwiczenie, dzięki któremu przyzwyczajasz się do wymowy po niemiecku. W ten sposób kiedy już będziesz naprawdę musiał się odezwać, nie będzie to już zupełnie nowa sytuacja.
O tym co można czytać na danym poziomie języka niemieckiego oraz jak, żeby jednocześnie efektywnie uczyć się języka napisałam tutaj.
Jak sprawdzić wymowę?
A co jeśli nie wiadomo jak dane słowo się wymawia? To też nie jest problem. Online lub jako aplikacja są dostępne dobre słowniki, które oprócz tłumaczenia polsko-niemieckiego, oferują również wymowę niemiecką.
Jakie słowniki online, translatory i aplikacje ze słownikami są naprawdę dobre, a które warto sobie darować? O tym przeczytasz tutaj.
3 krok: tandem
Tandem to takie spotkanie, na które dwie lub więcej osób umawiają się, w celu nauki języków obcych. Na przykład osoba A świetnie mówi po angielsku, chce nauczyć się niemieckiego – spotyka się więc z osobą B, która z kolei dobrze mówi po niemiecku, a chciałaby podszkolić angielski.
Tandem to taki rodzaj wymiany wiedzy. Formę, ilość spotkań można oczywiście dogadać, nie ma tu sztywnych zasad. Przeważnie tandemy są wykorzystywane właśnie do nauki wymowy, mówienia.
Tylko tyle niemieckich łamańców językowych ? O nie – jest ich o wiele więcej – zajrzyjcie na przykład tutaj.