Siedzisz nad pokaźną listą słówek. Koniecznie musisz wbić je sobie do głowy (no bo jak inaczej dobrze opanować język obcy i porozumiewać się z innymi?). Zegar tyka. Blokada w mózgu, frustracja – aaa tam, bez sensu. Czy ten czarny scenariusz wydaje Ci się znajomy? Spokojnie, można też inaczej.
Dziś zdradzę Ci moje najlepsze (i naprawdę skuteczne) metody, jak uczyć się słówek. No to zaczynamy!
# 1 Jak uczyć się słówek? – Daj sobie czas.
Wyobraź sobie, że jesteś fanem pączków i postanawiasz jeść je codziennie. Pierwszego dnia – super, drugiego i trzeciego też ok. Ale tydzień, dwa lub trzy? Śniadanie, obiad i kolacja?
Tak samo jest z uczeniem się słówek. Obojętnie, jak silną masz motywację, żeby w końcu wymiatać w tym „der-die-das” i „szprechać” niczym rodowity Niemiec – hurtowe wkuwanie słówek metodą szkolną zniszczy ją w oka mgnieniu! Jak więc uczyć się słówek?
Odpowiedź brzmi: krócej, a częściej: 30 minut, podczas których nauczysz się i powtórzysz 10-15 słów na raz, zupełnie wystarczy. Po dłuższym czasie Twój mózg i tak się wyłączy i każda minuta spędzona nad litanią wyrazów do wkucia pójdzie na marne. Ważne! Ucz się też słówek w kontekście, zamiast pojedynczo – w jakichś prostych i przydatnych dla Ciebie zdaniach. Albo jeszcze inaczej… ale o tym za chwilę.
# 2 Jak uczyć się słówek? – Wymyślaj skojarzenia i niestworzone historie.
Czy Twój kot (lub pies :)) lubi spaghetti?
Pewnie niekoniecznie. Ale nie o to tu chodzi. Czy czytając to pytanie, nie pojawił Ci się przed oczami obraz kota (z raczej dziwną miną) siedzącego nad miską parującego spaghetti? Metoda skojarzeń pozwala osiągnąć zaskakujące efekty w nauce języków obcych. Twoje skojarzenie może być zupełnie absurdalne, zabawne lub dziwaczne – ważne, żeby naprowadziło Cię na dane słówko.
Zróbmy mały test:
Dokończ zdanie: Słówko „sprechen” (mówić) kojarzy mi się z…
Mi kojarzy się ono ze „szprychą” – czyli taka bombową dziewczyną. J Narysuj obok słówka „sprechen” dziewczynę, którą próbujesz zagadać (mówić!) i chwytliwe skojarzenie gotowe.
No to jeszcze jedno: „abholen” (odbierać) kojarzy mi się z ze słowem „holować”, więc możnaby te dwa wyrazy powiązać tak, że podczepiasz linę i „holujesz” swojego brata z dworca, czyli po prostu go odbierasz. 🙂
A co powiesz na słowo „Schlafzimmer” (sypialnia) – co przychodzi Ci na myśl? Moje skojarzenie to „szlafmyca”, czyli taka czapka do spania z dawnych czasów. A gdzie się śpi? No w sypialni.
Wiesz, co jeszcze ma ogromny wpływ na efektywność nauki nowych słówek? Zaraz Ci o tym opowiem.
# 3 Jak uczyć się słówek? – Zapisuj je niestandardowo.
Wiejący nudą zeszyt ze słówkami zapisanymi „jak w szkole” odłóż lepiej głęboko do szuflady. Zamiast długiej listy użyj metod zapisywania nowych wyrazów, które wywołają obrazy w Twoim mózgu:
-
pokaż, o czym myślisz
Uczysz się właśnie nazw przedmiotów, które można znaleźć w kuchni? Zamiast je wypisywać w kolumnie, narysuj kuchnię, a w niej stół, na nim talerz, miskę i dzbanek z kawą. Potem dorysuj też kuchenkę z garnkiem gotującej się zupy. Opisz wszystkie rysunki. Takie „wizualizacje” pomagające Ci zapamiętywać wzrokowo możesz powiększać w nieskończoność. Wymyślaj śmieszne historyjki (łoś siedzący pod krawatem przy Twoim stole kuchennym? :)) – nie dość, że łatwo zapamiętasz nowe słówka, to będziesz się jeszcze przy tym świetnie bawić.
-
twórz logiczne zestawienia wyrazów
Warto zapisywać nowe słówka w jakichś zestawieniach, np.:
„schön” (ładny) – „hässlich” (brzydki)
„lang” (długi) – „kurz” (krótki) itd.
Nie dość, że poznajesz nowe słowo, to od razu zapamiętujesz też jego przeciwieństwo. W ten sposób jeszcze szybciej poszerzasz swój zasób słownictwa.
Innym zestawieniem mogą być synonimy, czyli słowa pokrewne, np.:
„Freund” (przyjaciel) – „Kumpel” (kumpel), „Kamerad” (kolega), „Bekannter” (znajomy)
Zapisuj też słówka rodzinami – jak już wiesz, jak jest po niemiecku „łyżka”, to naucz się od razu słowa „widelec”, „nóż” itd.
# 4 Jak uczyć się słówek? – Pokoloruj swoje … notatki
Wyobraź sobie, że od dwóch godzin jedziesz tą samą autostradą, tym samym tempem, a widoki za oknem… no cóż … nie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Tak samo będziesz się czuł/-a, ucząc się słówek z długaśnej, arcynudnej listy, na której kompletnie nic się nie wyróżnia.
Nauka nowych słówek nie może być żmudna i monotonna! Jak więc skutecznie uczyć się słówek?
Użyj kolorowych podkreślaczy, a (p)obudzisz swój mózg i zapamiętasz więcej w krótszym czasie.
Grupuj też śmiało nowe wyrazy kolorami, np. ucząc się czasowników, zaznacz te łączące się z przypadkiem Dativ (celownik) na niebiesko, z Akkusativem (biernik) na pomarańczowo itd.
Dużo szybciej przypomnisz sobie kolor słowa, który skojarzysz od razu z konkretnym przypadkiem, niż czarno-białą wyliczankę.
Jak jeszcze uczyć się słówek, żeby na dobre zagnieździły się w Twojej pamięci? Czytaj dalej.
# 5 Jak uczyć się słówek? – Wypróbuj fiszki i pamiętaj o powtarzaniu.
Pewnie nie odkryję Ameryki, polecając Ci fiszki jako niezawodny sposób nauki słówek. Mniejsza o to – najważniejsze, że to działa.
Fiszki są dostępne np. jako aplikacje lub gotowce do kupienia w formie kartoników. Bez problemu możesz je też zrobić samodzielnie (sporo zapamiętasz już przy własnoręcznym wypisywaniu nowych wyrazów!).
Przetnij kartkę na kilka mniejszych – po jednej stronie zapisz słowo po polsku, a po drugiej po niemiecku. Potem odczytuj jedną wersję i odgaduj tą drugą. Sprawdź: „dobrze” – odkładasz karteczkę na bok; „źle” – dajesz ją na koniec i później powtarzasz jeszcze raz. Prościej się nie da. 🙂
Jakie są zalety fiszek?
– korzystasz z nich, gdzie chcesz i kiedy chcesz (w pociągu, w poczekalni u dentysty, na przerwie w pracy)
– uczysz się przez zabawę – nauka z fiszkami jest przyjemna
– powtarzasz – to bardzo ważne w nauce nowych wyrazów! Z fiszkami łatwo wrócisz do słówek, których nie udało Ci się od razu zapamiętać. Jak już opanujesz wszystkie, przypominaj je sobie jeszcze co jakiś czas, wtedy dobrze utrwalą Ci się w pamięci.
Jakie jeszcze są „domowe” sposoby nauki nowych wyrazów? Zobacz sam/-a.
# 6 Jak uczyć się słówek? – Otocz się językiem.
Radio, telewizja, artykuły w języku niemieckim – to wszystko masz na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli nie przebywasz akurat w Niemczech (bo chyba masz Internet? :)). Jak jeszcze możesz skutecznie uczyć się słówek? Zanotuj nowe pojęcia (lub nawet całe zdania z nimi!) na karteczkach samoprzylepnych i obklej nimi przedmioty, które Cię otaczają. Patrzysz na lampę – widzisz „die Lampe”, otwierasz lodówkę – wiesz już, że to „der Kühlschrank”. Powtarzaj te słówka za każdym razem, gdy na nie spojrzysz – koniecznie na głos, bo to pomaga zapamiętać o wiele więcej.
# 7 Jak uczyć się słówek? – Ułatw sobie naukę!
Niemcy słyną już z dłuuugich słów, które sprawiają trudności wielu uczącym się tego języka. Są to z reguły po prostu „zlepki” kilku innych wyrazów. Jak uczyć się słówek, które czasem zajmują nawet pół linijki? Rozłóż je na części pierwsze, np.:
„Geburtstagsgeschenk” (prezent urodzinowy) to tak naprawdę dwa krótsze słowa:
„Geburtstag” (urodziny) + „Geschenk” (prezent)
„Geburtstag” z kolei to połączenie słowa „Geburt” (narodziny) i „Tag” (dzień), czyli dzień, w którym ktoś się urodził (urodziny).
Dużo łatwiej, no nie?
***
Jak uczyć się słówek – to już wiesz. A na koniec nadrzędna zasada: Zero przymusu, zero trudnych przykładów. Skup się na nauce w naturalny sposób. Wymyślaj zdania, które naprawdę przydadzą Ci się w życiu, w codziennej rozmowie – w kawiarni, w sklepie czy w pracy. Baw się nauką i wymyślaj skojarzenia. Ucz się po prostu tak… żebyś nie zauważył/-a, że się uczysz. 🙂
A jak to jest u Ciebie? Która metoda nauki słówek sprawdza się najlepiej w Twoim wydaniu? Podziel się koniecznie opinią w komentarzu.