W tym artykule przedstawię Wam 4 genialne i darmowe źródła do nauki niemieckiego online. Podzieliłam je dodatkowo na stopnie zaawansowania. Wystarczy wybrać więc jedno źródło nauki niemieckiego online i codziennie poświęcić na nie 15 minut. Podpowiem Wam również, jak korzystać z wymienionych przeze mnie źródeł do nauki niemieckiego online i co jest najbardziej godne Waszej uwagi.
DEUTSCH LERNEN / Deutsche Welle – wszystkie poziomy
Mój absolutny faworyt jeśli chodzi o naukę niemieckiego online. Bardzo przejrzysta stronka : na stronie startowej jest jasny podział na poziomy zaawansowania od A1-C.
Jeśli nie jesteśmy pewni jaki mam poziom, wystarczy pod listą z poziomami wybrać Finde den richtigen Deutschkurs für dich (wybierz odpowiedni kurs niemieckiego dla siebie) i kliknąć w Einstufungstest (test poziomujący).
B1, B2: nauka z serialem
B1, B2: nauka z wiadomościami
Eat Smarter – gotowanie po niemiecku (B1 wzwyż)
Doba ma tylko 24h i czasem trudno wygospodarować czas na naukę niemieckiego, sport czy przygotowywanie zdrowych posiłków. Na Eat Smarter znajdziecie bardzo dużo prostych i sprawdzonych przez redakcję (jak i mnie, kulinarnego lenia, który chce się zdrowo odżywiać :)) przepisów, po niemiecku oczywiście.
Fest & Flauschig : podcast z humorem (C1)
Umiecie mówić po niemiecku – gratuluję! Teraz dopiero zaczyna się robić ciekawie – ciekawe książki, gazety (w końcu przeczytacie DER SPIEGEL od deski do deski ;))), a jeśli chodzi o naukę niemieckiego online – filmy, seriale i… interesujące podcasty.
Jeśli macie sarkastyczne poczucie humoru (patrz: żart z der Spiegel powyżej), koniecznie zajrzyjcie na Spotify, gdzie znajdziecie podcast Fest & Flauschig. Podcast jest prowadzony przez Jana Böhmermann i Olli Schulz. Panowie szprechają o tym co słychać w społeczeństwie i komentują. Komentują tak, że można się pośmiać z słuchawkami na uszach jadąc metrem, samochodem, leżąc na kanapie, czy odkurzając.
A jak się nie śmiejecie – albo przejdźcie do punktów powyżej ( poziom niemieckiego może jeszcze nie ten), albo wyłączcie podcast i odkurzajcie dalej – widocznie nie Wasze poczucie humoru .
Neo Magazine Royale : program satyryczny (C1)
Program satyryczny, którego prowadzącym jest wspomniany już Jan Böhmermann. To samo poczucie humoru, ten sam facet, ale w innej formie – do obejrzenia jederzeit w mediatece ZDF.
Z Deutsche Welle zaczęłam się uczyć niemieckiego, bo jeszcze nie było Waszej stronki! Wspaniałe zestawienie stron do nauki niemieckiego!
Kasia, dzięki za opinię!
chcę pracować w Niemczech jako opiekunka seniora jestem osobą bezrobotną szukam pracy mam 53 lata jestem Polką
Pani Asiu, już niebawem pojawi się artykuł z najważniejszym słownictwem i zwrotami dla opiekunek nad osobami starszymi w Niemczech, który będzie wstępem do kursu właśnie dla osób wyjeżdzających do Niemiec jako opiekunki. Kurs , jak i artykuł powstanie we wspólpracy z pielęgiarką i opiekunką osób starszych w Niemczech, która pracuje w zawodzie od 10 lat w Berlnie. Czy jest coś, co szczególnie interesuje panią w takim kursie? Pozdrawiam serdecznie, Ania