Home » Trik na rodzajniki niemieckie

Trik na rodzajniki niemieckie

Rodzaj rzeczownika w języku niemieckim, nie zawsze pokrywa się z rodzajem rzeczownika w języku polskim. Dlatego trzeba ZAWSZE, ucząc się nowego słownictwa, uczyć się go wraz z rodzajnikami. Nie ma co ukrywać – rodzajniki są problemem dla większości osób uczących się języka niemieckiego. Dobra wiadomość jest taka, że obojętnie czy pomylisz rodzajnik czy nie – twój rozmówca na pewno cię zrozumie.

A teraz zdradzę ci teraz mało znany i naprawdę fajny trik, dzięki któremu będziesz w stanie aż w 75 % zgadnąć, czy rzeczownik ma rodzajnik der, die czy das.

Trik bazuje na proste zasadzie prawdopodobieństwa:

  • 41 % rzeczowników ma rodzajnik męski DER
  • 35 % rzeczowników ma rodzajnik żeński DIE
  • 24 % rzeczowników ma rodzajnik nijaki DAS

Czyli najwięcej rzeczowników ma rodzaj męski. I teraz:

  • Osoby i prawie wszystkie zwierzęta, czyli wszystko co żyje, są zawsze rodzaju męskiego, czyli DER. Chyba, że wyraźnie widać, że mowa jest o kobiecie, na co wskazuje końcówka rzeczownika „in” lub „frau” lub w przypadku zwierząt, jeśli mowa jest o samicy.
  • Przy wyrazach kończących się na „chen”, „lein”, „ment” stawiasz na rodzaj nijaki, czyli DAS.
  • Przy wyrazach kończących się na „e”, „heit”, „keit”, „ung”, „schaft”, „ion” stawiasz na rodzajnik żeński czyli DIE
  • Przy pozostałych wyrazach stawiasz na rodzaj męski, czyli DER

I to wszystko!

Musisz zatem zapamiętać tylko 3 końcówki dla rodzaju nijakiego (das), 6 końcówek dla rodzaju żeńskiego (die) i wiedzieć, że wszystko co żyje – osoby i zwierzęta są rodzaju męskiego , chyba że mowa jest o kobiecie lub samicy. We wszystkich innych rzeczownikach dajesz rodzajnik męski, ponieważ wynika to z zasady prawdopodobieństwa.

Ten trik stosuje się przede wszystkim podczas mówienia, kiedy nie masz czasu do zaglądnięcia do słownika. Kiedy jednak masz czas – sprawdź rodzajnik, ponieważ jak wspomniałam, zasada nie sprawdza się zawsze. Wyjątki stanowią przede wszystkim rodzajniki rodzaju nijakiego.

Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...