Home » Blog » Klawiatura niemiecka: jak ustawić na polskiej klawiaturze?

Klawiatura niemiecka: jak ustawić na polskiej klawiaturze?

A więc chcesz na swojej polskiej  klawiaturze napisać te wszystkie brzydkie znaki, zwane znakami diakrytycznymi  – lub dla niewtajemniczonych: ä, ü, ß, ö ? Z tego artykułu dowiesz się: jak ustawić krok po kroku klawiaturę niemiecką? Jak pisać znaki niemieckie na telefonie? Jakie klawiatury online polecam?

A jeśli chcesz  błyskawicznie zrozumieć najważniejsze zasady gramatyki i zacząć mówić po niemiecku  to zajrzyj do mojego power e-booka, który pomógł już ponad 1000 osobom poczuć się pewnie w języku niemieckim. 🇩🇪 🔥 Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego potrzebna Ci jest klawiatura niemiecka?

Zanim podpowiem ci jak ustawić niemiecką klawiaturę na polskiej, wyjaśnię Wam po co w ogóle jest co taka klawiatura do szczęścia potrzebna.

Każdy język ma pewne unikalne znaki. które wyróżniają go na tle innych. W języku polskim są to takie litery jak ą, ę, ż, ó i tak dalej.

Takie właśnie szczególne litery niemieckie to ß oraz słynne umlauty niemieckie, czyli: ö, ä, ü. Jeżeli chcecie poznać ich wymowę, Fabian nagrał swym czarującym, niemieckim głosem wymowę całego alfabetu niemieckiego, jak i kombinacji literowych  tutaj.

„Z tym e-bookiem nie da się nie zrozumieć gramatyki!” -to jeden z setek Waszych komentarzy.♥ Ty też możesz w końcu ogarnąć gramatykę – szybciej i przyjemniej, niż Ci się wydaje.  ➭ Kliknij tutaj i rozhulaj Twój niemiecki! 

Jeżeli nie macie niemieckiej klawiatury to oczywiście liter niemieckich i umlautów na niej nie uświadczycie – ale na szczęście ustawienie ich na swojej klawiaturze lub klawiatury online umożliwiają wpisywanie takich cudaków i nie jest to skomplikowane. A zatem – jak wyczarować litery niemieckie i umlauty?

Klawiatura niemiecka na Mac OS X

Ustawianie klawiatury niemieckiej na Mac OS X jest bardzo proste i są na to dwa sposoby.

sposób pierwszy

Żeby wpisać jeden ze znaków diakrytycznych (czyli ß, ä, ö,ü) wystarczy przytrzymać dłużej daną literę – w tym przypadku s,a,o,u a wyskoczą dodatkowe literki, między innymi niemieckie znaki. Klikamy w interesujący nas znak (lub na klawiaturze za pomocą cyfr i gotowe.

klawiatura-niemiecka

 sposób drugi

Ja osobiście stosuję ten sposób, ponieważ bardzo dużo piszę na klawiaturze zamiennie w dwóch językach. Trochę potrwało zanim przyzwyczaiłam się do obsługiwania dwóch układów klawiatury, ale obecnie piszę jak z armaty .

Polecam tę opcję osobom, które piszą na co dzień raz w jednym, raz w drugim języku – wystarczy kliknąć na flagę niemiecką lub polską w pasku menu w prawym górnym rogu.

A tutaj krótka instrukcja jak ustawić dodatkowy język klawiatury, czyli niemiecki w tym przypadku:

 1. Kliknij na jabłucho (ikonka Apple) w lewym górnym rogu
 2. Kliknij Preferencje Systemowe
 3. Kliknij Klawiatura
 4. Kliknij na Źródła wprowadzania
 5. W okienku, które się pojawi kliknij na plusik w lewym dolnym rogu
 6. Wybierz język niemiecki, klikając dwa razy
układ klawiatury
Na tym etapie widzicie układ klawiatury , czyli widzicie gdzie będą poukrywane znaki niemieckie na Waszej klawiaturze
 1.  Zaznacz opcję Pokazuj menu klawiatury na pasku menu, a dostępne klawiatury będą zawsze widoczne w prawym górnym rogu na pasku menu
 2. Kliknij na flagę  w prawym górnym rogu na pasku menu
 3. Wybierz flagę niemiecką 

Żeby wrócić z powrotem do polskiej klawiatury wystarczy w prawym górnym rogu na pasku menu wybrać flagę polską.

Klawiatura niemiecka online

Kolejnym sposobem na znaki niemieckie przy polskiej klawiaturze są klawiatury niemieckie online. Jest wiele stron z klawiaturą niemiecką online. Ja osobiście nie korzystam z  takiej formy, ale słyszałam od znajomych, którzy korzystają i są zadowoleni z tej klawiatury niemieckiej online .

klawiatura niemiecka online screenshot
Napisany tekst można albo skopiować do tekstu docelowego lub zapisać go na komputerze.

Pisanie znaków niemieckich na telefonie

Wystarczy przytrzymać dłużej daną literkę, a pojawią nam się do wybory niemieckie znaki diakrytyczne.


Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

5 komentarzy do wpisu „Klawiatura niemiecka: jak ustawić na polskiej klawiaturze?”

 1. A ja na jakiejś stronie internetowej znalazłam jeszcze inny sposób zapisywania niemieckich znaków. Cały czas trzeba trzymać lewy Alt i jednocześnie wstukiwać liczby na klawiaturze numerycznej (ta część po prawej stronie 🙂 )
  ä – alt + 132
  Ä – alt + 142
  ö – alt + 148
  Ö – alt + 153
  ü – alt + 129
  Ü – alt + 154
  ß – alt + 225
  Pozdrawiam i życzę miłego pisania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz