Home » Gramatyka » Podstawy » Alfabet i wymowa

Alfabet niemiecki i wymowa

W tej lekcji poznasz alfabet niemiecki oraz poznasz najważniejsze zasady wymowy niemieckiej.Chcesz nauczyć się więcej tematów z gramatyki niemieckiej? ? Ta lekcja jest częścią kursu: Gramatyka A1/A2 .

A jeśli chcesz  błyskawicznie zrozumieć najważniejsze zasady gramatyki i zacząć mówić po niemiecku  to zajrzyj do mojego power e-booka, który pomógł już ponad 1000 osobom poczuć się pewnie w języku niemieckim. 🇩🇪 🔥 Dowiedz się więcej tutaj.

Alfabet niemiecki – ile ma liter?

Alfabet niemiecki obrazowo wyjaśniony
Alfabet niemiecki składa się ze „zwykłych” liter, z trzech umlautów i z litery ß.

Alfabet niemiecki (das deutsche Alphabet) składa się z 26 liter łacińskich. Dodatkowo, w jego skład wchodzą:

 • 3 litery z umlautem: ä, ö, ü
 • litera ß (po niemiecku nazywana Esszett, po polsku wymawia się “escet”)

Oto cały alfabet niemiecki:

Alfabet niemiecki – wymowa

Aby odsłuchać alfabet niemiecki, naciśnij na przycisk play:

alfabet niemiecki z wymowa

Czy to wszystko, co należy wiedzieć o wymowie alfabetu niemieckiego? Oczywiście nie. 🙂 Litery to jedno, a dźwięki to druga sprawa. Teraz pokażę ci, jak wymawia się samogłoski, spółgłoski, dyftongi i kombinacje literowe niemieckie w praktyce, czy w słowach.

Wymowa długie i krótkie samogłoski niemieckie

W niemieckim jest tylko 5 samogłosek, ale o wiele więcej dźwięków. Jak to? Na przykład literę “a” można wymawiać krótko lub długo:

dźwiękwymowa
[a]Stadt
[a:]Name/Zahl/Staat
[​ɐ​]der
​ [ɛ​]sprechen
[e:]reden/nehmen/Beet
​​ [ɪ​]mit
[i:]Kilo/sie/ihr
​ [ɔ]​Tochter
[o: ]Ton/Sohn/Boot
[ʊ​]​Mutter
[u:]suchen/ Stuhl
obrazek z jamnikiem ktory jest dlugi tak jak wymowa niektorych samoglosek w alfabecie niemieckim

Podwójne samogłoski

Dyftongi to inaczej kombinacje dwóch samogłosek. W języku niemieckim spotkasz następujące dyftongi:

Dyftongwymowa
ei/aiMai/ Brei
auFrau
eu/äuFreund/ Leute/ Bäume

Umlauty niemieckie

Tak wymawia się umlauty niemieckie w praktyce:

dźwiękwymowa
œkönnen
ɛ:Mädchen/zählen
ø:Töne/Söhne
ʏfünf/sympatisch
y:müde/Stühle/Typ

„Z tym e-bookiem nie da się nie zrozumieć gramatyki!” -to jeden z setek Waszych komentarzy.♥ Ty też możesz w końcu ogarnąć gramatykę – szybciej i przyjemniej, niż Ci się wydaje.  ➭ Kliknij tutaj i rozhulaj Twój niemiecki! 

Spółgłoski i kombinacje literowe w niemieckim

Spółgłoska jest spółgłosce nierówna. Dobrym przykładem jest słowo “Garage”, w którym jedno “g” wymawiamy inaczej niż drugie. Oto wszystkie spółgłoski i kombinacje językowe w praktyce, czyli w słowach:

dźwiękwymowa
[b]
Ball
​[ç​]ich/ farbig
xlachen
[d]danke
[f]fünf/
vier
[g]geben
[h]Haus
[j]ja
[ʒ]Garage
[k]Kind/ Chor/ Zug
[ks]Text/ sechs/ links/ sonntags
[kv]Qual
[l]Liebe
[m]Maus
[n]nein
[ŋ]​lang
pPaar/ Dieb
[pf]Pflanzen
[​ʀ]warum
[s]Haus/ groß
[z]sehr
​[ʃ​]schon/ stehen
[t]Tisch/ Stadt/ rund
[ts]Zeit/ setzen/ rechts/ Nation
[tʃ​] deutsch
[v]wo

Scharfes s – kiedy stosuje się „ß”?

W niemieckim alfabecie występuje litera , która doczekała się wielu nazw w języku potocznym: Eszett, scharfes S, Buckel-S, Ringel-S, Rucksack-S. Kiedy się ją stosuje? Z tym ma problem nawet wielu rodowitych Niemców, a zasada według nowej pisowni (po 1996 roku) jest następująca:

Scharfes s stosuje się wtedy, gdy zaraz przed „ß” występuje samogłoska, którą wymawia się długo lub dyftong (dwie samogłoski obok siebie). Na przykład: Maße, grüßen, Gruß, Straße

Co ciekawe, w Szwajcarii i Lichtenstein „ß” jest pisane z reguły jako ss. Na przykład: Strasse (zamiast: Straße), aussen (zamiast: außen), Fussball (zamiast: Fußball)

Dlaczego wymowa niemiecka jest ważna?

Wymowa niemiecka jest bardzo ważna z prostego powodu. To właśnie z niewłaściwej wymowy wynika najwięcej nieporozumień – a nie ze względu na niewłaściwy rodzajnik, czy inne błędy gramatyczne!

Jak uczyć się niemieckiej wymowy?

Wymowy niemieckiej najlepiej nauczyć się poprzez regularne słuchanie języka niemieckiego – im więcej, tym oczywiście lepiej. Uwierz mi, że regularnie osłuchując się z językiem niemieckim, poprawna wymowa przyjdzie „sama”.

Nawet jeżeli jesteś na zupełnie początkującym poziomie możesz (a nawet powinieneś) słuchać jak najwięcej. Nie przejmuj się, jeżeli nic nie rozumiesz – osłuchujesz się z melodią języka, a tym samym pracujesz nad prawidłową wymową niemiecką.

Nie trzeba mieszkać w Niemczech, żeby regularnie słuchać języka niemieckiego. Możliwości jest mnóstwo, a oto niektóre z nich:

Jak napisać niemieckie litery na klawiaturze?

Chcesz pisać po niemiecku, ale nie masz niemieckiej klawiatury? Kein Problem! Tutaj znajdziesz instrukcję, jak pisać niemieckie litery na klawiaturze.

Niemiecki alfabet literowanie – tak unikniesz nieporozumień!

Aby uniknąć nieścisłości podczas literowania słów na przykład przez telefon, w języku niemieckim bardzo często literuje się używając imion. Do każdej litery alfabetu jest przypisane konkretne imię i warto się tych imion nauczyć, aby rozmówca poprawnie zanotował nasze nazwisko czy adres.

Przed rozpoczęciem literowania należy dać rozmówcy znać, na przykład: „Ich buchstabiere..”/ „Literuję..” , a następnie przeliterować:

A wie Anton
B wie Berta
C wie Cäsar
D wie Dora
E wie Emil
F wie Friedrich
G wie Gustav
H wie Heinrich
I wie Ida
J wie Julius
K wie Kaufmann
L wie Ludwig
M wie Martha
N wie Nordpol
O wie Otto
P wie Paula
Q wie Quelle
R wie Richard
S wie Siegfried
T wie Theodor
U wie Ulrich
V wie Viktor
W wie Wilhelm
X wie Xanthippe
Y wie Ypsilon
Z wie Zeppelin
Ä wie Ärger
Ö wie Ökonom
Ü wie Übermut
Ch wie Charlotte
Sch wie Schule
ß wie Eszett

Jesteś na początku nauki niemieckiego? Zajrzyj koniecznie do lekcji: Liczby po niemiecku i Liczebniki porządkowe.

Alfabet niemiecki – najważniejsze informacje w skrócie

 • Alfabet niemiecki składa się z 26 liter łacińskich. Dodatkowo, w jego skład wchodzą: 3 litery z umlautem: ä, ö, ü litera ß (po niemiecku nazywana Esszett, po polsku wymawia się “escet”)
 • Oprócz alfabetu niemiecki, należy zapoznać się z niemieckimi dźwiękami
 • Aby uniknąć nieporozumień podczas literowania, warto używać niemieckiego alfabetu telefonicznego

Wasze najczęściej zadawane pytania o alfabet niemiecki

Co oznacza w języku niemieckim “ß”?

„ß” to litera niemiecka znana np. jako „Scharfes S” lub „Esszet”. Oznacza ona „ss”, a czyta się ją i wymawia po prostu jako „s”, np.: „Straße” wymawia się „sztrase”.

Kiedy używa się ß, a kiedy ss?

„ß” używa się, gdy przed nią występuje długa samogłoska lub dwie samogłoski, np. Fußball.

Co to są umlauty w niemieckim?

Umlaut to literka z przegłosem, czyli dwiema kropkami nad literką. W niemieckim są to: ö, ä, ü.

Jak wymawia się niemieckie umlauty?

Niemieckie umlauty w uproszczeniu wymawia się tak: ö – jak „oe”, np. können, ä – jak „e”, np. spät ü – jak „y”, np. jünger

Jak przekazać np. w rozmowie telefonicznej trudny wyraz lub nazwisko?

W Niemczech powszechne jest literowanie trudnych słów czy nazwisk. Najpierw uprzedź rozmówcę, że przeliterujesz mu jakąś nazwę („Ich buchstabiere”), a potem dodaj każdej literce jakieś imię lub słowo po niemiecku, np. P wie (jak) Paula, Z wie Zeppelin itd. Najlepiej wypisz sobie najpierw na kartce tak opisany cały alfabet, żebyś nie musiał/-a zastanawiać się nad tym podczas rozmowy.

Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...

15 komentarzy do wpisu „Alfabet niemiecki i wymowa”

 1. Mega! To jest moje postanowienie noworoczne aby nauczyć się podstaw niemieckiego. Strona bardzo ciekawa. Jedne czego mi brakuje na samym już wstępie to np. brak dźwięku przy wymowie długich i krótkich samogłosek oraz pozostałych wyrazów. Jestem na poziomie gdzie nie wiem jak się pisze i poprawnie wymawia cyfry od 1-10 🙂 każda pomoc 100% wskazana.

  Odpowiedz
  • Cześć Marcin, właśnie uzupełniłam wymowę liczb 🙂 Jeśli chodzi o wymowę wyrazów przy alfabecie na pewno niedługo uzupełnię – dziękuję za komentarz. A tymczasem polecam Ci stronę forvo.com – bardzo przydatna stronka, na której można odsłuchać każdego chyba wyrazu 🙂 Pozdrawiam, Ania

   Odpowiedz
 2. Przydatna stronka – nigdy nie jest za dużo nauki i osłuchiwania się z niemieckim, biorąc pod uwagę ilość występujących u nich dialektów. Zderzenie z tym faktem uzmysławia jak daleka jest jeszcze droga po tym, kiedy już jakoś sobie radzimy z oficjalnym Standardhochdeutsch. W Bawarii, czy Badenii-Witembergii gdzie obecnie pracuję, trafiając na rozmówcę na niedbałą wymową, bywa to naprawdę wyzwaniem aby cokolwiek rozumieć.
  Ze swej strony polecam odwiedzającym, którzy jak ja za pracą tu przyjeżdżają, dwie przydatne strony, aby w ojczyźnie Goethego łatwiej było sobie radzić.

  pozdrawiam

  https://dojczland.info/
  https://www.anwalt.de/online-rechner/gehaltsrechner.php

  Odpowiedz
  • Cześć Angeliko, bardzo nas cieszy, że chcesz się z nami uczyć. Mamy nadzieję, że już wkrόtce poczujesz się komunikacyjnie swobodniej w Twojej pracy. 🙂 Korzystaj śmiało z materiałόw i pisz do nas w razie pytań! Powodzenia!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz