Nauka japońskiego od dawna jest Twoim marzeniem i zastanawiasz się, gdzie postawić pierwszy krok? W tym artykule opowiem Ci o moich doświadczeniach w nauce japońskiego i mam nadzieję, że moje rady pomogą Ci przebrnąć przez zawiłości tego fascynującego języka.
Nagrodą będzie dla Ciebie możliwość lepszego poznania jeszcze bardziej fascynującej kultury japońskiej, która ukrywa się za tajemniczymi znakami Kanji i Hiragany.

PS. Fabianowi również udało się nauczyć języka japońskiego. Obydwoje uczyliśmy się m.in. z tym kursem japońskiego online. Miłego czytania!
Nauka japońskiego – najważniejsze informacje w pigułce
- Około 130 mln osób na świecie posługuje się językiem japońskim, co czyni go dziewiątym językiem na świecie pod względem liczby użytkowników. Oprócz Japonii jest obecny m.in. w Brazylii i na Hawajach.
- Japoński gra dużą rolę w kontaktach biznesowych w XXI wieku.
- Proste japońskie zdania można budować już po pierwszej lekcji gramatyki.
- Najważniejszy egzamin z japońskiego to Nihongo Noryoku Shiken, który można zdać na jednym z 5 poziomów.
4 powody, dla których nauka japońskiego jest prosta
Tak – są i takie 🙂 Nauka języka wiąże się z pracą i samodyscypliną, ale powinna być przede wszystkim pasją i przyjemnością. Zanim zmierzysz się z bardziej skomplikowanymi konstrukcjami, poznaj kilka łatwych i przyjemnych aspektów tego języka:
- Japońskie rzeczowniki nie odmieniają się przez liczby, przypadki, ani rodzaje. A teraz pomyśl o dowolnym polskim rzeczowniku i liczbie form gramatycznych, w których może wystąpić…
- Czasownik w języku japońskim jest zawsze w tym samym miejscu – na końcu zdania.
- Tworzenie pytań nie wymaga inwersji lub innych trudnych kombinacji. Wystarczy umieścić na końcu zdania partykułę, która sygnalizuje tryb pytający.
- Kultura Japonii jest unikalna i niezwykle ciekawa, dlatego nauka języka w połączeniu z jej poznawaniem będzie niesamowitym doświadczeniem i ćwiczeniem intelektualnym!
Nauka japońskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że można. Na początku przez kilka miesięcy miałam lekcje japońskiego przez Skype, ale poza tym uczyłam się samodzielnie z wielu źródeł.

Swobodny dostęp do Internetu, wewnętrzna motywacja i systematyczność to warunki, dzięki którym możesz opanować właściwie każdy język we własnym pokoju.
Lekcje z lektorem przez Skype, oglądanie japońskich seriali (polecam gorąco serial „Tokyo Girl”) i filmów na Netflix, kurs japońskiego online czy książki tradycyjne (których jak widać jestem wielką fanką) – to wszystko sprawia, że całkowite zanurzenie językowe jest możliwe nie tylko na słynnym, największym na świecie skrzyżowaniu w Tokio, Shibuya Crossing, ale także wszędzie, gdzie masz dostęp do internetu 🙂 .
Kurs japońskiego online – z którym warto się uczyć?
Bardzo dobrym pomysłem będzie również nauka z kursem japońskiego online, na przykład z tym tutaj. Kurs nazywa się 17 Minute Language – założenie jest takie, że wystarczy 17 minut dziennie nauki :).
Tego akurat nie można brać aż tak dosłownie, a raczej symbolicznie – nauka na tym kursie jest rzeczywiście bardzo efektywna, o czym zaraz Ci opowiem.
Y tego co wiem jedyny kurs języka japońskiego online w języku polskim. Nie zastąpi Ci nauczyciela, ale może być bardzo solidnym uzupełnieniem w nauce japońskiego. Ja polubiłam go za:
- Kurs jest niezwykle przejrzysty i ułatwia samodzielną naukę. Poprowadzi Cię w gąszczu nowych zagadnień gramatycznych i leksykalnych dzięki automatycznej prezentacji materiału przeznaczonego na każdy dzień.
- Jest bardzo prosty w obsłudze , nie wymaga instalacji czegokolwiek i można z niego korzystać na telefonie, tablecie, czy laptopie. Warunek – dostęp do internetu
- Pozwala na osłuchanie się z językiem dzięki wymowie japońskiego lektora. W kursie wykorzystane są nagrania native speakerów, a nie sztucznie brzmiących syntezatorów mowy.
- Kurs sam zadba o częstotliwość powtarzania materiału, ponieważ posiada wbudowany system inteligentnych powtórek SRS. Algorytm kursu będzie z odpowiednią częstotliwością wskazywał słowa do powtórki, tak długo aż znajdą się w Twojej pamięci długotrwałej. Regularne powtórki to klucz do sukcesu w nauce 🙂
Jak wygląda nauka na kursie japońskiego online z 17 Minute Language?
Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:
- Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawse z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową prawdziwego Japończyka 🙂 (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
- Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie związane tematycznie z nowym słownictwem
- Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
- Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System). W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Nie uważam się za lingwistę, ale mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.
I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.
Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂
Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w jakikolwiek kurs online – najpierw go przetestuj:
⇒ Przetestuj kurs japońskiego online tutaj (24 h dostęp GRATIS)
Czym charakteryzuje się język japoński?
Stresuje nas to, czego nie znamy, dlatego warto jak najszybciej zaznajomić się z najważniejszymi cechami języka obcego, który chcemy poznać. Wiedza ta pozwoli Ci na uzyskanie ogólnego obrazu języka japońskiego oraz na porównanie go z polskim czy angielskim, a jak wiadomo – przez analogię uczy się najlepiej!
- Japoński jest językiem aglutynacyjnym. Jak to rozumieć? Najlepiej zestawić go z językiem polskim, który określa się jako język fleksyjny. Oznacza to, że polskie wyrazy mogą być odmieniane, np. przez osobę czy czas, co często powoduje zmiany w temacie wyrazu. W japońskim natomiast nie zmieniamy tematu, tylko doklejamy do niego cząstki (morfemy znaczeniowe), które przekazują potrzebne informacje. Jeśli znasz angielski, porównaj to z sufiksami. Sufiks ed przekazuje informację o wykonaniu czynności w przeszłości. Spójrz teraz na przykład czasownika z języka japońskiego:
Tabe to temat czasownika jeść. Jeśli dodasz do niego morfem ta, który wyraża czas przeszły, ułożysz słowo tabe-ta oznaczające zjadł.
- Zapewne zastanawiasz się teraz, skąd wiem, że tabe-ta to zjadł, a nie zjadła. Otóż wszystko zależy od konkretnej sytuacji komunikacyjnej, bowiem japoński to język kontekstowy. To, jak odczytasz znaczenie konkretnego słowa lub słów, będzie więc zależeć od tego kto, do kogo i w jakim celu się zwraca.
- Czas na garść informacji o formach czasownika. Japoński posiada tylko dwa czasy: przeszły i teraźniejszo-przyszły, zwany też nieprzeszłym. To, czy czasownik w formie nieprzeszłej będzie wyrażać czynność teraźniejszą, czy przyszłą, także zależy od kontekstu. Oprócz tego w tym języku są obecne znajomo brzmiące tryby i strony. W przeciwieństwie do gramatyki polskiej japońskie czasowniki nie odmieniają się przez osoby, liczby, ani rodzaje.
- Kolejna cecha jest ściśle związana z kulturą Japonii, w której ważną wartością jest uprzejmość. Rozmówcy zwracają się do siebie zgodnie z ich statusami społecznymi i stopniem relacji. Język odzwierciedla panującą w społeczeństwie hierarchię. Oznacza to w skrócie, że inaczej zwrócisz się do swojego dziecka, a inaczej do szefa. Ta właściwość pozwala określić japoński jako język honoryfikatywny. Na wyrażenie szacunku wobec rozmówcy pozwalają odpowiednie formy czasowników.
- Liczebniki zmieniają swoją formę w zależności od tego, co liczysz. Dodaje się do nich cząstki (także zwane morfemami), które pasują do odpowiedniej klasy rzeczowników. A klasy są przeróżne. Inną formę przyjmie liczebnik pięć w odniesieniu do przedmiotów płaskich lub okrągłych, inną do zwierząt małych lub dużych.
Nauka japońskiego od zera – gdzie zacząć?
Mówi się, że początki są najtrudniejsze. Ucząc się języka japońskiego, te słowa nabierają nowego znaczenia – podstawy japońskiego, a zatem japoński alfabet nie należną do najprostszych.
Opanowanie jednak japońskich znaków (hiragana, katakana, kanji – tak dobrze czytasz, japońskie znaki to aż trzy systemy pisma ) są niezbędne. aby móc przejść do kolejnego etapu nauki.
Nie wszyscy jednak docierają do kolejnego etapu wtajemniczenia, ponieważ pismo japońskie, japońskie znaki czy alfabet japoński (zwał jak zwał) nie ułatwiają startu.
Ale uwierz mi – da się. Naukę japońskiego zaczynasz od…
Alfabet japoński
Dla osoby, która w swoim życiu miała do czynienia tylko z językami europejskimi, alfabet japoński może okazać się tematem niezwykle ciekawym. Alfabet japoński składa się bowiem nie z jednego, a z czterech systemów pisma: hiragany, katakany, kanji oraz romaji. Do komunikacji niezbędne są pierwsze trzy. Ale wszystko po kolei:
- Naukę japońskiego zaczniesz od przyswojenia hiragany. Jest to podstawowy, fundamentalny system pisma w alfabecie japońskim, a zarazem sylabariusz – nie zawiera więc liter (tak jak alfabet łaciński) tylko całe sylaby. Można się ich stosunkowo szybko nauczyć. Hiragana pozwala na zapis fonetyczny. Jest to jednak dopiero początek Twojej przygody z japońskimi systemami pisma.
- Następnie poznasz katakanę. Tak jak hiragana jest sylabariuszem i co więcej, zawiera takie same sylaby. Różnicę między tymi dwoma systemami pisma stanowią znaki oraz ich przeznaczenie. Przykładowe użycia katakany to słowa będące zapożyczeniami z języków zachodnich oraz niektóre nazwy zwierząt i roślin. Służy także do wyróżnienia danego słowa – można tę funkcję porównać z kursywą lub pogrubieniem. Hiraganą napiszesz natomiast końcówki gramatyczne oraz wymowę znaków.
- Najwyższy poziom wtajemniczenia to znaki kanji. Za ich pomocą zapisuje się rzeczowniki oraz rdzenie czasowników, przymiotników i przysłówków. Ten system pisma ma dwa rodzaje czytania, ale jeden znak może mieć nawet kilkanaście różnych czytań! Przyswojenie kanji jest niezbędne do pełnego uczestnictwa w odbiorze japońskiej kultury i władania językiem tego kraju. Pamiętaj, by zapamiętywać słowa złożone z kanji z uwzględnieniem ich kontekstu.
Jak opanować pisanie kanji? Każdy znak posiada odpowiednią liczbę i długość kresek. Co więcej, należy stawiać je w odpowiedniej kolejności. Tu jednak najlepiej sprawdza się stare powiedzenie „praktyka czyni mistrza”.
Ćwicz regularnie pisanie kanji, a Twoja ręka z czasem przyswoi potrzebne ruchy.
Podstawowe słówka po japońsku
Teraz czas na podstawowe słówka po japońsku. Słów japońskich najlepiej uczyć się jak najszybciej z ich zapisem po japońsku. W ten sposób uczysz się nowych znaków japońskich i nowych słów. Jest to nauka w kontekście i według mojego doświadczenia ma zdecydowaną przewagę nad metodą Heisig.
Słówka wraz z wymową przez natywnego lektora pochodzą z tego kursu japońskiego online 17 Minute Language , o którym pisałam wyżej.
Oto podstawowe słówka po japońsku:
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | tak | はい Hai |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | nie | いいえ Iie |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | może | もしかしたら Moshikashitara |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | w porządku / dobrze / ok | わかりました Wakarimashita |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Dziękuję! | ありがとう! Arigatou! |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f) | どういたしまして! Douitashimashite! |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Przepraszam,... | すみません、・・・ Sumimasen,... |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Przykro mi bardzo. (m/f) | ごめんなさい Gomennasa |
Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po japońsku, kliknij tutaj.
Podstawowe zwroty po japońsku
Kiedy już zaznajomisz się z alfabetem japońskim oraz podstawowymi słówkami, czas na podstawowe zwroty po japońsku. Wymowa nie powinna sprawić Ci problemu. Japończycy mówią również bardzo wyraźnie, a ich szczęście nie zna granic, kiedy zauważą, że starasz się mówić po japońsku i wymawiać podstawowe zwroty po japońsku. Te zwroty wzięłam również ze wspomnianego kursu. Na stornie kursu tutaj znajdziesz ich oczywiście o wiele więcej. Oto podstawowe zwroty po japońsku wraz z wymową :
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Nazywam się … | ・・・といいます ... to iimasu |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Pochodzę … | ・・・人です ... jin desu |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Mam ... lat. | わたしは・・・さいです Watashi wa ... sai desu |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna. | わたしはけっこんしています(どくしんです) Watashi wa kekkon shite imasu Watashi wa dokushin desu |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama. | わたしはひとりでりょこうをしています(ひとりではありません) Watashi wa hitoride ryokou wo shite imasu Watashi wa hitori dewa arimasen |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Podróżuję z ... | わたしは・・・とりょこうをしています Watashi wa ? to ryokou wo shiteimasu |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Nie mówię po japońsku. | にほんごをはなせません Nihongo wo hanasemasen |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Nie rozumiem tego. (m / f) | わかりません Wakarimasen |
Error occurred when trying to fetch the file using wp_remote_get(). cURL error 6: Could not resolve host: jezykowa-sofa.pl | Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f) | ・・・をはなせますか? ... wo hanasemasuka? |
Jak nauczyć się japońskiego?
Wymowa
Zrozumiała wymowa to warunek udanej komunikacji. Nierzadko możemy porozumieć się w obcym języku pomimo błędów gramatycznych w naszej wypowiedzi. Gorzej jednak gdy nasz rozmówca totalnie nas nie zrozumie. Polacy zwykle nie mają dużych problemów z zasadami japońskiej wymowy. Mamy dużo podobnych dźwięków.
Pamiętaj, żeby na początku skupić się na opanowaniu alfabetu. Następnie przy nauce każdego nowego słówka sprawdź jego wymowę przez native’a.
Słownictwo
Jego poszerzanie obejmuje tak naprawdę cały proces nauki każdego języka obcego, nawet na najwyższym poziomie. Od razu nastaw się więc na systematyczne powtórki oraz na grupowanie nowych słówek.
Jak poradzić sobie z powiększającą się liczbą nowego słownictwa? Na pewno nie dopisując je do listy słówek – tą metodą uczyłam się w szkole podstawowej ,a od tego czasu trochę się zmieniło 🙂 . Obecnie nauka nowych słówek nie musi już przypominać niekończącej się (często przegranej..) walki z wiatrakami.
Szybko i efektywnie oznacza krótko, regularnie, w określonych odstępach czasu. Świetną aplikacją, która w taki sposób zbiera i porządkuje materiał jest Anki. Jeżeli nie masz własnych materiałów, zachęcam Cię do nauki ze wspomnianym przeze mnie kursem online.
Dzięki algorytmowi z systemem SRS słownictwo powtarzasz na tym kursie właśnie w ten sposób – krótko, regularnie, w określonych odstępach czasu.
Słuchanie
Jak języka uczą się dzieci? Poznając zasady gramatyczne i klasyfikując słownictwo do określonej kategorii? Nie, przyswajają go, będąc w stałym kontakcie z jego brzmieniem i osobami używającymi go.
Wykorzystaj ten fakt także w nauce japońskiego. Udowodnione jest, że słuchając nowego języka, szybciej i efektywniej się go nauczysz.
O dziwo – nawet jeśli nic nie rozumiesz. Zasada w tym konkretnym przypadku jest jedna – im dłużej i więcej, tym lepiej. Poznaj brzmienie japońskiego, potraktuj go jak nową melodię, muzykę. Jak to zrobić? Internet jest odpowiedzią, a w nim Netflix, vlogi, anime, japońska muzyka i wiele, wiele innych.
Moja rada – z językiem możesz osłuchiwać się robiąc zupełnie coś innego. Na przykład podczas sprzątania czy przeglądania stron w internecie możesz mieć w tle włączony ulubiony vlog na Youtube czy japoński serial na Netflix. Osłuchiwanie się z językiem to takie dwie pieczenie na jednym rożnie – osłuchujesz się z językiem i nie tracisz czasu wykonując tylko i wyłącznie tę czynność.
Gramatyka
Nie będę Cię oszukiwać – jej opanowanie jest czasochłonne. Pomyśl jednak o swobodzie, z którą będziesz mógł komunikować się po japońsku, już po opanowaniu podstaw. Początki są niezwykle ważne. Sama przekonałam się o tym, że złe nawyki i błędy, które wejdą nam w krew, będzie później ciężko wyeliminować.
Klucze do sukcesu są dwa – dobra książka do gramatyki japońskiej i systematyczne ćwiczenie każdego nowego zagadnienia. Tak zwany drill sprawi, że struktury i reguły gramatyczne same wejdą Ci do głowy. Bez praktyki nawet najciekawsza teoria nie zagości tam na długo.
Nauka japońskiego – czy japoński jest trudny?
Po niemiecku odpowiedziałabym „jein” – czyli słowem łączącym słowo „tak” i „nie”. Najtrudniejsze jest według mnie zmierzenie się z systemami pisma, co trzeba zrobić niestety na początku. Powiem szczerze, że miałam momenty zwątpienia, czy jednak nie zostawić nauki japońskiego na lepsze czasy, kiedy będę miała więcej czasu (na przykład na rencie 😉 ).
Jednak fascynacja kulturą, dobra nauczycielka oraz kurs online online o którym wspomniałam spowodowały, że dałam radę . Co jest proste? Gramatyka jest całkiem przyjemna, a wymowa to pikuś.
Certyfikaty i egzaminy
Wspomniany wcześniej Nihongo Naryoku Shiken to oficjalny najbardziej popularny egzamin z japońskiego. Został stworzony z myślą o ludziach z całego świata. W Polsce odbywa się w Warszawie dwa razy w roku – w grudniu i w lipcu. Dokładna lokalizacja podejścia do egzaminu jest ustalana po otrzymaniu kompletu zgłoszeń i umieszczana na oficjalnej polskiej stronie internetowej egzaminu.
Nihongo Naryoku Shiken podzielono na pięć stopni trudności od N5 (najniższy) do N1 (najwyższy).
Podsumowanie – 8 sprawdzonych rad, jak uczyć się japońskiego (samodzielnie)
-
- Niezależnie od tego, jaki kurs, czy nauczyciela wybierzesz, powinieneś zaopatrzyć się w dobrą książkę do japońskiego. Dzięki niej będziesz miał wszystkie reguły gramatyczne w jednym miejscu.
- Rozpocznij naukę z planem działania. Wyznacz sobie czas, który będziesz przeznaczał (najlepiej codziennie) na japoński. Zapisz też metody, z jakich chcesz korzystać.
- Jeśli o czas chodzi, siadaj do japońskiego regularnie, w skupieniu, ale pamiętaj – co za dużo to nie zdrowo! Ucz się mniej, ale systematycznie.
- Przywiązuj dużą wagę do poprawnej wymowy. Jeśli chcesz być zrozumiany, ucz się słownictwa z wymową przez japońskiego lektora.
- Bądź realistą. Nauka japońskiego wymaga czasu. Na początku możesz się zniechęcić, jeśli nie przypadnie Ci do gustu nauka znaków. Urozmaicaj więc przyswajanie języka poprzez obcowanie z japońską kulturą. Piosenki, seriale, komiksy, radio, vlogi – to tylko niektóre propozycje.
- Jeśli już znalazłeś się na portalu z video, poszukaj Polaków, którzy opanowali japoński. Często dzielą się swoimi wskazówkami i motywują do działania kolejnych amatorów.
- Powtórki, powtórki i jeszcze raz powtórki. Zadbaj o regularne powtarzanie materiału, najlepiej z pomocą systemu powtórek SRS. Zanim się obejrzysz, nowe słówka znajdą się w pamięci długotrwałej!
- Nie puszczaj poznanych reguł gramatycznych w eter. Rób ćwiczenia, nawet jeśli wydadzą Ci się nudne. Pozwolą Ci na opanowanie mechanizmów obcego języka.
⇒ Kurs japońskiego online (24 h dostęp GRATIS)
P.S. Nie traktuj nauki nowego języka tylko jako obowiązku. Oczywiście, wymaga to od Ciebie sporo nakładów pracy, ale zaręczam Ci – warto!
Dzięki przyswajaniu nowego języka otwierasz się na wcześniej nieznane aspekty naszego świata, obcujesz z unikalną i niezwykle ciekawą kulturą oraz zapewniasz sobie dawkę intelektualnego work-out’u.
Nauka japońskiego sama w sobie jest już podróżą do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Szerokiej drogi 🙂 !