W tym artykule przedstawię Ci kilka argumentów, dlaczego warto uczyć się przy pomocy fiszek na Fiszkotece – jednej z najbardziej znanych platform i aplikacji do nauki języków obcych z fiszkami.
Każdy, kto kiedykolwiek próbował uczyć się języka obcego zna to uczucie – ten moment, kiedy zdajesz sobie sprawę, że … zapomniałeś wszystkiego, czego się nauczyłeś.
Jednak ucząc się z fiszkami, możesz uczyć się efektywniej, mniej zapominać i coraz częściej doświadczać uczucia „Aha! Wiem jak to było po niemiecku”.
Co to są fiszki?
Fiszki to nic innego jak karteczki, na których po jednej stronie jest to czego chcesz się nauczyć w języku polskim, a po drugiej w języku niemieckim. Może to być nowe słowo, ale także jakaś konstrukcja gramatyczna. Twoim zadaniem jest powiedzenie tego, co jest na drugiej stronie kartki.
Podstawowa zasada nauki jak widać jest prosta. Jeśli będziesz stosować się do kilku zasad – efekty nauki są jednak spektakularne. Fiszki możesz zrobić samodzielnie w wersji tradycyjnej (papierowej) lub w aplikacji na telefon czy platformie internetowej.
Co to jest Fiszkoteka?
Fiszkoteka to platforma internetowa oraz aplikacja na telefon (iOS lub Android) na której możesz uczyć się nowego słownictwa przy pomocy fiszek. Pewnie zastanawiasz się, po co Ci aplikacja i platforma, skoro właściwie możesz zrobić fiszki samodzielnie? Z prostego powodu –
połączenie efektywności nauki z fiszkami oraz nowoczesnych technologii gwarantuje maksymalne efekty nauki. Dlaczego? Weźmy kilka kluczowych funkcji Fiszkoteki pod lupę.
Dlaczego warto uczyć się z fiszkami z Fiszkoteką?
Wymowa
Każde słowo czy zdanie masz w Fiszkotece z wymową. Niezależnie od tego czy tworzysz samodzielnie fiszki, czy korzystasz z gotowych kursów tematycznych. Nie jest to wymowa przez lektora, a syntezator mowy, ale na etapie nauki nowych słówek to wystarczy.
Sama możliwość odsłuchania wymowy już momencie poznawania nowego słówka jest zdecydowanie ogromnym plusem, zwłaszcza na początku nauki. Ucząc się na przykład z Anki, owszem – można do każdej fiszki dodać sobie wymowę, trzeba to jednak zrobić samodzielnie.
Następnie trzeba osłuchiwać się oczywiście z prawdziwym językiem. O tym jak to zrobić przeczytasz tutaj.
Inteligentne powtórki
To niemiłe uczucie, o którym wspomniałam na samym początku, kiedy to zdajemy sobie sprawę, że wszystko zapomnieliśmy, jest przede wszystkim spowodowane brakiem powtórek lub niewłaściwymi powtórkami. Obojętnie ile i jak intensywnie się czegoś uczysz, jeżeli nie powtórzysz materiału – zapomnisz.
Oczywiście nie wystarczy raz powtórzyć, czy dwa – nie tyle chodzi w powtórkach o to ile, a kiedy i jak się powtarza. Celem jest by to czego się uczymy, dostało się do pamięci długotrwałej. I teraz jak to zrobić?
Dobre aplikacje do nauki słownictwa bazują na systemie SRS (z ang. Spaced Repetition System), który podpowiada nam, co mamy powtórzyć danego dnia. Fiszkoteka również bazuje na takim inteligentnym systemie powtórek.
System SRS w Fiszkotece nie jest tak rozbudowany jak na przykłąd w aplikacji Anki, która chyba nie ma chyba sobie równych w tym temacie. Uważam jednak, że zwłaszcza na początku nauki, system powtórek w Fiszkotece jest zupełnie wystarcząjący.
Bez wymówek
Pamiętam, jak za moich czasów (kiedy to nie było aplikacji i innych fajnych rzeczy) nosiłam w torbie moje wielkie pudła z fiszkami – po to, by uczyć się zawsze i wszędzie. Nosiłam, albo i nie nosiłam – wymówek było zawsze więcej niż samych fiszek. Zdecydowanym plusem aplikacji z fiszkami jest fakt, że wszystkie Twoje fiszki możesz mieć zawsze przy sobie – w Twoim telefonie.
Fiszkoteka wyróżnia się na tle konkurencji metodami tworzenia nowych fiszek na telefonie – możesz wpisać je ręcznie, zrobić zdjęcie tekstu, wgrać zdjęcie z tekstem oraz stworzyć fiszkę głosem. Efekt jest taki, że naprawdę możesz zawsze i wszędzie powtarzać, jak i tworzyć nowe fiszki. Bez wymówek, że właśnie nie masz przy sobie długopisu lub nie masz czasu pisać nowego słowa.
Kontekst
Na pewno słyszałeś już nie raz, że nowego słownictwa trzeba uczyć się w kontekście. Co to właściwie znaczy?
Zobacz, jeśli nauczysz się, że “wollen” oznacza “chcieć”, czy to oznacza, że już wiesz, jak powiedzieć “ja chcę?” Nie bardzo. Dlatego właśnie na fiszkach w Fiszkotece masz oprócz wymowy także przykładowe zdanie z danym wyrazem:
Przyjemna nauka
Przyjemna nauka? A kogo to obchodzi? Ważne by była efektywna – nie do końca.
Żeby nauka była efektywna, żeby cokolwiek było efektywne, musisz to robić regularnie. Żeby coś robić regularnie, musisz to robić chociaż z odrobiną przyjemności. Jasne, czasem się nie da i trzeba się trochę zmusić – no pain, no gain.
Ale – jeśli możesz korzystać z materiałów, które są ładne optycznie, z aplikacji, w której layout jest po prostu fajny, a obsługa prosta i intuicyjna – to dlaczego tego nie zrobić?
To również wpływa na efektywność nauki, ponieważ uczy Ci się przyjemniej, a dzięki temu robisz to regularniej. Również ucząc się z przyjemnością masz inne nastawienie psychiczne, inny mindset – a on jest kluczowy w efektywnej nauce. Fiszkoteka ma naprawdę bardzo ładną oprawę graficzną i prostą obsługę.
Szybciej znaczy lepiej?
Szybciej znaczy lepiej? Nie zawsze. Ale w niektórych aspektach nauki i owszem. W Fiszkotece wpisując nowe słowo, system sam dobiera Ci do niego zdjęcie z mediateki (nie do wszystkich wyrazów). Tak samo jest z wymową. Wiesz ile czasu zajmuje mi załadowanie wymowy i obrazków w Anki? Dużo. 🙂 Uczę się jednak obecnie japońskiego, a ten język nie jest tak popularny jak niemiecki i możliwości nauki są ograniczone.
Minusy Fiszkoteki
W bezpłatnych kursach napotkałam kilka błędów, a w niektórych fiszkach brakuje przykładowych zdań
Fiszkoteka opinie – podsumowanie
Fiszkoteka łączy efektywność nauki z fiszkami z nowoczesną technologią. Dzięki temu możesz:
- inteligentnie powtarzać z systemem SRS
- uczyć się zawsze i wszędzie, ponieważ masz fiszki w telefonie
- błyskawicznie tworzyć własne fiszki na przykład tworzą fiszkę głosem
- uczyć się nowego słownictwa od razu z wymową i kontekstem
Jednym słowem – polecam, zwłaszcza na początku nauki ! 🙂