Home » Kursy online » Niemiecki dla opiekunek

Niemiecki dla opiekunek: tak nauczysz się języka!

Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych w kraju niemieckojęzycznym? Zatem znajomość języka niemieckiego na poziomie, który umożliwi ci bezproblemową komunikację w życiu codziennym jest kluczowa. W tym artykule podpowiem ci, w jaki sposób podszkolisz język niemiecki dla opiekunek – efektywnie i samodzielnie!

Niemiecki dla opiekunek: kurs online ?

Jedną z możliwości do nauki języka niemieckiego, która świetnie nadaje się do samodzielnej nauki wygodnie z domu są kursy niemieckiego online. W ten sposób uczysz się języka niemieckiego we własnym tempie oraz wtedy, kiedy masz na to czas. Do nauki potrzebujesz motywacji oraz laptopa/ komputera/ smartfona.

najlepsza aplikacja do nauki niemieckiego
Moja opinia
5/5

Kursy online: 17 Minute Language

Z tymi kursami online możesz samodzielnie uczyć się z domu. Dzięki metodzie superlearning wystarczy 17 minut nauki dziennie. Innowacyjne i kompletne kursy języka niemieckiego online do samodzielnej nauki

✓ Wszystkie poziomy A1-C1 ✓ 24 h dostęp gratis  ✓ Niemiecki ogólny, biznesowy, specjalistyczny, dla dzieci ✓ W języku polskim

Cena: 29,95 EUR / 127,65 PLN * 

Kursy 17 Minute Languages są w języku polskim! Nie są mi znane inne kursy tego rodzaju właśnie po polsku.

Niemiecki dla opiekunek: moja rada
  W pracy jako opiekunka spędza się bardzo wiele czasu na wykonywaniu obowiązków domowych. Ten czas to wbrew pozorom świetna możliwość do nauki niemieckiego. Od dziś krzątając się po domu osłuchuj się z językiem. Możesz na przykład słuchać  radia niemieckiego lub audiobooka w języku niemieckim  (książka mówiona). Moje propozycje audiobooków również dla początkujących znajdziesz tutaj

Kurs niemieckiego online: najważniejsze informacje

Jeżeli chcesz opanować podstawy języka lub podszkolić twój niemiecki na wyższym poziomie, ale nie masz czasu na tradycyjne kursy – kurs online może być dobrym rozwiązaniem. Uczysz się samodzielnie, ale w formie kursu – program prowadzi cię krok po kroku.

Co zawiera kurs?

W zależności od tego, na jaki kurs się zdecydujesz, program przedstawia ci nowe słownictwo, teksty do czytania oraz słuchania  w precyzyjnie dobranym czasie, przez co uczysz się efektywniej, niż z tradycyjnymi metodami nauki. W bardzo wielkim skrócie, nauka wygląda w ten sposób:

 • W codziennych zadaniach czytasz i słyszysz na początek słownictwo.
 • Następnie czas na powtórki: naprzemiennie odkrywasz tłumaczenia i wykonujesz testy wielokrotnego wyboru
 • Nowe słówka powtarzasz w kolejnych dniach w określonych odstępach czasu, rozwiązując różnorodne ćwiczenia.
 • Samo słownictwo nie wystarczy, by rozmawiać po niemiecku –   dlatego to każdej grupy tematycznej otrzymasz pasujące teksty do czytania oraz odsłuchania.
 • W treningowi budowy zdań ćwiczysz tworzenie poprawnych zdań po niemiecku

Ćwiczenia w kursie są bardzo różnorodne. Oto niektóre z dostępnych ćwiczeń:

Typ ćwiczeniaTwoje zadanie
Dyktandotwoim zadaniem jest samodzielne i dokładne napisanie tego, co słyszysz
Trening budowy zdaniaTrening budowy zdania: tutaj musisz ułożyć kilka elementów zdania w poprawnej kolejności
Luki w tekścieTekst z lukami: twoim zadaniem jest prawidłowe uzupełnienie brakujących wyrazów
RozsypankaRozsypanka : Wszystkie słowa z dialogów zostały dokładnie przemieszane, a ty musisz je z powrotem ułożyć
Fiszki do wydrukowaniaFiszki do wydrukowania: całe słownictwo możesz wydrukować w formie fiszek i uczyć się tradycyjnie

Plusy i minusy kursu

Dzięki metodzie superlearning, uczysz się jedynie 17 minut dziennie

Możesz uczyć się we własnym tempie: sama decydujesz kiedy, ile i gdzie się uczysz

Kurs jest bardzo korzystny cenowo i masz do niego dostęp przez 10 lat

Uczysz się nie tylko nowego słownictwa, ale także czytania, pisania, tworzenia pełnych zdań

Uczysz się poprawnej wymowy: wszystkie treści możesz od razu odsłuchać, a wymowę nagrali wykwalifikowani lektorzy

Uczysz się krótko (około 17 minut dziennie), dzięki temu uczysz się regularnie

Wiesz czego się uczyć, dzięki przejrzystej strukturze kursu

Z tym kursem nie możesz ćwiczyć mówienia

Kurs w praktyce: zerknij do kursu

Jesteś ciekawa, jak wygląda kurs w praktyce? Możesz go przetestować przez 24h zupełnie za darmo. A tutaj bardzo krótki wgląd do niektórych funkcji programu:


Rada: Zarejestruj się teraz i przetestuj kurs przez 24h za darmo

⇒ Przetestuj tutaj 17 Minute Languages za darmo


Niemiecki dla opiekunek: 10 TOP rad

Nie masz czasu lub możliwości uczestniczyć w tradycyjnych kursach? Nie jesteś sama! Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie chęci, możesz samodzielnie i bardzo efektywnie podszkolić język niemiecki. Oto  10 prostych i sprawdzonych rad, które bazują na moim wieloletnim nauczaniu języka niemieckiego : 

PS. Tutaj możesz przeczytać o mnie więcej.

 1. Małymi krokami, ale regularnie: obojętnie na jaką metodę nauki się zdecydujesz, ucz się regularnie. Nie jest tak naprawdę ważne, czy uczysz się 2 h dziennie, czy 15 minut – wiele ważniejsza jest regularność. Efekty gwarantowane!
 2. Ucz się z fiszkami: nauka to inaczej walka z zapamiętywaniem. Nowe słownictwo zatem koniecznie  powtarzaj – idealnie nadają się do tego fiszki. Dowiedz się więcej tutaj.
 3. Wybierz przyjemną metodę nauki: żeby uczyć się regularnie, nie możesz się zmuszać do nauki – jest wiele ciekawych metod do nauki niemieckiego – wybierz kilka z nich (lub najlepiej kilka) i ucz się z przyjemnością.
 4. Dobra aplikacja do nauki niemieckiego: ogromnym plusem aplikacji na telefon jest fakt, że możesz uczyć się naprawdę wszędzie. Zobacz, z którym aplikacjami do nauki niemieckiego warto uczyć się języka
 5. Czytaj książki po niemiecku: łączysz w ten sposób przyjemne z pożytecznym! Jako opiekunka możesz słuchać książek , czyli tzw. audiobooków. Możesz słuchać audiobooków również na poziomie początkującym – tutaj znajdziesz konkretne propozycje książek w formie audio, na każdym poziomie zaawansowania
 6. Wykorzystuj luki czasowe: sprzątanie domu, stanie w kolejce w sklepie, w poczekalni u lekarza- to tylko niektóre z sytuacji, w których „marnujemy” sporo czasu. Wykorzystaj go do nauki  na przykład z kursem niemieckiego online, aplikacją czy fiszkami.
 7. Napisz plan działania: dobry plan to podstawa – także w nauce niemieckiego.  Na planie napisz ile minut dziennie i jaką metodą będziesz się uczyć. Powieś go koniecznie w widocznym miejscu.
 8. Znajdź dobrą motywację: twoja motywacja jest kluczem do sukcesu w nauce języka. Jakie korzyści przyniesie ci dobra znajomość języka niemieckiego? Lepsze zarobki? Lepsze oferty pracy  jako opiekunka?  A może po prostu pewność siebie w codziennych sytuacjach? Napisz swoją motywację na powyższym planie i patrz w chwilach zwątpienia.
 9. Otaczaj się niemieckim: spędzasz dużo czasu wykonując różne obowiązki domowe? To świetna możliwość, aby otoczyć się językiem niemieckim! Więcej o świetnych  sposobach na naukę w domu znajdziesz tutaj.
 10. Rozgadaj się : najważniejszą kompetencją językową w pracy jako opiekunka jest umiejętność rozmowy. Żeby poczuć się pewnie mówiąc po niemiecku, musisz… mówić. . O tym jak, gdzie i  z kim rozmawiać regularnie przeczytasz tutaj.

 Ucz się na nauka-niemieckiego.net:

 • Zrozum  gramatykę niemiecką : 40 lekcji, które w prosty sposób wyjaśniają najważniejsze zagadnienia gramatyki niemieckiej
 • Poszerz swoje słownictwo: tematycznie podzielone lekcje ze słownictwem niemieckim
 • Ćwiczenia gramatyczne oraz na słownictwo do każdej lekcji
 • Poradnik: sprawdzone porady jak uczyć się efektywnie, recenzje kursów i innych zasobów do nauki, fakty i ciekawostki związane z językiem niemieckim

Podstawowe zwroty po niemiecku dla opiekunek

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Zaczynając pracę jako opiekunka, na samym początku będziesz na pewno chciała się przedstawić oraz powiedzieć coś o sobie. Jak to zrobić po niemiecku? Poniżej przygotowałam dla ciebie podstawowe zwroty po niemiecku dla opiekunek, które przydadzą ci się w pierwszych dniach twojej nowej pracy. Są to bardzo uniwersalne i podstawowe zwroty, które możesz oczywiście wykorzystać w każdej sytuacji, w której musisz się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie.

Guten Tag, mein Name ist Zwolińska./ Dzień dobry, nazywam się Zwolińska.

Wie heißen Sie?/ Wie ist Ihr Name?

Entschuldigung, wie war Ihr Name nochmal?/ Przepraszam, jak się pani nazywa jeszcze raz?

Wollen wir uns duzen?/ Może przejdziemy na ty?

Ich komme aus Polen./ Jestem z Polski.

Ich bin 31 Jahre alt/ Mam 31 lat.

Ich wohne in der Zielona Straße 15./ Mieszkam na ulicy Zielonej 15

Ich habe zwei Kinder./ Mam dwójkę dzieci.

Ich wohne in Berlin./ Mieszkam w Berlinie.

Ich bin Krankenschwester./ Jestem pielęgniarką.

Rozmawianie o jedzeniu świetnie nadaje się na przełamanie pierwszych lodów z twoim podopiecznym:

Ich mag Bigos und Żurek./ Lubię bigos i żurek. 😉

PS. Żurek to po niemiecku: die Mehlsuppe

W pracy jako opiekunka, na pewno przydadzą ci się również takie zwroty i zdania:

 • Guten Tag , ich heiße Bożena Kowalska und bin Ihre neue Pflegerin./  Dzień dobry, nazywam się Bożena Kowalska i jestem pani/pana nową opiekunką.
 • Mein Deutsch ist noch nicht so gut, aber ich hoffe, dass es mit der Zeit besser wird./ Mój język niemiecki jeszcze nie jest taki dobry, ale mam nadzieję, że z czasem będzie coraz lepszy.
 • Was erwarten Sie von mir? Was sollen meine Aufgaben sein?/ Czego oczekuje pani/ pan ode mnie? Jakie są moje obowiązki?
 • Wie oft nehmen Sie die Tabletten?/ Jak często przyjmuje pani/ pan tabletki?
 • Wie sieht Ihr Tagesablauf aus?/  Jak wygląda przebieg pani dnia?
 • Setzen Sie bitte Ihre Zahnprotese ein./ Proszę włożyć protezę zębową.
 • Soll ich das Licht anmachen/ ausmachen? / Czy włączyć/ wyłączyć światło?
 • Soll ich beim aufstehen helfen?/ Czy pomóc przy wstawaniu?
 • Darf ich das Fenster aufmachen?/ Czy mogę otworzyć okno?

Niemiecki dla opiekunek: tematy do nauczenia

Oprócz opanowania podstaw języka, powinnaś nauczyć się konkretnego słownictwa , które jest niezbędne w pracy jako opiekunka osób starszych. Pani Natalia, która obecnie jest pielęgniarką i ma wieloletnie doświadczenie w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, wyróżniła następujące działy tematyczne:

 • Zwroty grzecznościowe: naucz się jak przepraszać, przywitać się i pożegnać i jak być uprzejmym po niemiecku
 • Przedstawianie się: naucz się, jak opowiedzieć kilka zdań o sobie
 • Dom i otoczenie: większość czasu będziesz spędzać na wykonywaniu w domu. Naucz się jak nazywają się sprzęty domowe oraz typowe obowiązki domowe
 • Zakupy: do twoich obowiązków będzie prawdopodobnie należeć robienie zakupów. Naucz się nazw artykułów spożywczych oraz dialogów w sklepie
 • Przygotowywanie i podawanie posiłków: dowiedz się, jak nazywają się typowe potrawy w Niemczech
 • Anatomia ogólna. Części ciała i narządy: poznaj nazwy części ciała
 • Higiena i pielęgnacja ciała
 • Wizyta u lekarza: na pewno nie raz będziesz towarzyszyć na wizycie u lekarza
 • Nagłe wypadki: naucz się, jak poinformować służby ratunkowe
 • Gimnastyka, spacery i inne zajęcia
 • Choroby w podeszłym wieku i ich objawy

Rada: zarejestruj się teraz i uzyskaj 24 h dostęp do kursu

⇒ Przetestuj tutaj 17 Minute Languages za darmo

Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...