Z którą aplikacją do nauki niemieckiego warto się uczyć? Żeby odpowiedzieć na to pytanie przetestowałam i porównałam ze sobą znane (i mniej znane) aplikacje do nauki niemieckiego, a wyniki testu znajdziesz w tym artykule.
Najlepsza aplikacja do nauki niemieckiego – moja rekomendacja
Od razu przejdę do rzeczy, a szczegółowe informacje o tym, dlaczego akurat ta aplikacja do nauki niemieckiego jest według mnie najlepsza, znajdziesz w dalszej części tekstu:
Po kilku miesiącach testów wielu aplikacji (…i znów zaczynania nauki niemieckiego od 0 w tym celu) , znana aplikacja Babbel okazała zdecydowanie się tą najlepszą.
Oczywiście jest to moja subiektywna opinia, a jeśli chcesz wyrobić sobie własne zdanie na temat apki – po prostu przetestuj ją za darmo i przekonaj się sam, czy jest to aplikacja dla ciebie:
Babbel – co potrafi aplikacja i dla kogo jest?
Co to jest Babbel i co potrafi?
Babbel to najpopularniejsza aplikacja na świecie, która powstała w 2007 roku. Babbel kładzie szczególny nacisk na funkcjonalność pod względem technicznym, dopracowane ćwiczenia, dokładne tłumaczenia oraz piękną szatę graficzną.
Jak to działa?
Kursy języka niemieckiego w Babbel są w języku polskim, co ułatwia naukę na poziomie początkującym. W ofercie jest wiele kursów, dzięki którym przede wszystkim poszerzasz słownictwom, uczysz się gramatyki oraz poprawnej wymowy. Przez trwanie kursu jesteś prowadzony za rękę, a ćwiczenia do danego tematu są różnorodne. Nauka przypomina zabawę i jest wciągająca.
Dla kogo jest Babbel?
Z aplikacji najbardziej skorzystają osoby na:
- poziomie początkującym, także te, które zaczynają od zera (A1, A2)
- poziomie średnio-zaawansowanym (B1, ewentualnie B2)
Plusy Babbel
- aplikacja jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze
- z aplikacją uczy się przyjemnie, a sama nauka przypomina grę
- różnorodne i ciekawe ćwiczenia
- aplikacja prowadzi przez kurs „za rękę”
- materiały są idealnie dobrane do poziomu zaawansowania
- materiał jest z wbudowaną wymową audio przez profesjonalnego lektora (a nie syntetyzator mowy..)
- dobra cena w stosunku do jakości
- bardzo logiczna struktura kursu i ćwiczeń
- kursy są w języku polskim, co ułatwia naukę na samym początku
- możesz wypróbować aplikację za darmo
Minusy Babbel
- brak dłuższych tekstów do czytania/ słuchania
Inne dobre aplikacje do nauki niemieckiego pod lupą
Nie ma aplikacji idealnej, a aplikacja Babbel nie dla każdego musi okazać się strzałem w 10. Te aplikacje również dobrze wypadły w moim teście:
LingQ – dobra aplikacja do nauki niemieckiego dla średnio- i zaawansowanych
Co to jest LingQ i co potrafi?
LingQ to aplikacja stworzona przez znanego poliglotę Steve Kaufmann, z którą można uczyć się 15 języków obcych, w tym języka niemieckiego. Aplikacja jest w języku angielskim. Tłumaczenia we wbudowanym słowniku można już ustawić w języku polskim. LingQ to aplikacja, dzięki której podszkolisz pisanie, będziesz bez problemu czytać, poprawisz rozumienie ze słuchu oraz poszerzysz słownictwo.
Jak to działa?
Będziesz bardzo dużo czytać i słuchać . Aplikacja bazuje na tekstach, które możesz jednocześnie odsłuchiwać oraz zaznaczać słowa, których nie znasz w tekście. Nowe słowo jest od razu tłumaczone i trafia następnie do powtórek. Powtórki są różnorodne – test wielokrotnego wyboru, dyktanda, fiszki. Na początku rozwiązujesz test poziomujący.
Wybierasz dziedziny, które cię interesują i na tej podstawie aplikacja dobiera ci teksty, z którymi będziesz pracować. W aplikacji są również dostępne kursy składające się z lekcji, które są ze sobą logicznie powiązane. Zasada jest jednak taka sama – autentyczne teksty, słuchanie, zaznaczanie nowych słówek, powtarzanie. Możesz również jednym kliknięciem załadować swoje własne materiały i na nich się uczyć.
Dla kogo?
Dla osób od poziomu B2 wzwyż, które chcą uczyć się na materiałach, które same wybierają.
Plusy LingQ
- uczysz się na materiałach, które naprawdę cię interesują, ponieważ sam je wybierasz
- masz dostęp do bogatej oferty biblioteki LingQ (m.in. teksty z TED, Deutsche Welle, znane książki i gazety). Dodatkowo możesz załadować własne materiały i na nich się uczyć
- bardzo prosty system nauki słówek – podczas czytania/słuchania musisz tylko zaznaczyć nowe słowo – tłumaczenie pojawia się automatycznie i samo przechodzi do „powtórek”
- dobra cena w stosunku do oferty
- wbudowany test poziomujący
- aplikację możesz przetestować za darmo
Minusy LingQ
- obsługa aplikacji moim zdaniem nie należy do najprostszych
- tłumaczenia słówek nie są w 100 % dokładne, ponieważ są automatyczne
- aplikacja nie nadaje się raczej dla osób początkujących, ze względu na brak usystematyzowanego kursu
- Materiały trzeba sobie dobierać samemu. Jeżeli jednak nie jest to dla ciebie przeszkodą lub jesteś już na poziomie B1 wzwyż, koniecznie zajrzyj do tej apki
LingQ: moja opinia
Polecam LingQ wszystkim osób od B1 wzwyż, które chcą „zanurzyć się” w języku, ale jednocześnie uczyć się „po swojemu”. To ty decydujesz, na jakich tekstach będziesz pracował – efektywność rośnie, ponieważ naprawdę interesujesz się tematem. Twoim priorytetem jest osłuchanie się z językiem, lepsze rozumienie tekstu pisanego, poszerzenie słownictwa.
17 Minute Language – kurs online
Co to jest 17 Minute Language i co potrafi?
17 Minute Language to nie jest tak naprawdę aplikacja do nauki niemieckiego, a platforma e-learningowa, ale z wszystkich dostępnych funkcji można z powodzeniem korzystać zarówno na smartfonie, jak i laptopie czy tablecie. Nauka w 17 Minute Language bazuje na technice „superlearning„.
Dzięki m.in. inteligentnym powtórkom bazujących na algorytmie bazującym na tym, jak funkcjonuje pamięć długotrwała oraz wbudowanej muzyce o określonych częstotliwościach wpływającej na koncentrację , uczysz się o 32 % szybciej. Dzięki temu optymalny czas nauki z 17 Minute Language wynosi mniej więcej 17 minut.
Jak to działa?
Każda 17 minutowa lekcja to czas na poszerzanie słownictwa, czytanie tekstów oraz ich odsłuchiwania. Słownictwo poszerzasz zgodnie z algorytmem – nie musisz zastanawiać się, kiedy masz kolejny raz dane słowo powtórzyć. System zrobi to za ciebie, a nowe słowo pojawi się do powtórki w dokładnie określonych odstępach czasu.
W ten sposób trafia ono w efekcie końcowym do pamięci długotrwałej. Następnie czas na pracę z tekstem – masz 40 lekcji na danym poziomie na bardzo praktyczne, życiowe tematy. Lekcje są ze sobą logicznie połączone. Czytasz tekst, a następnie go odsłuchujesz w całości, lub zdaniami. Następnie rozwiązujesz zadania do tekstu, które są bardzo różnorodne – m.in. dyktanda, trening budowy zdania, luki, fiszki do wydrukowania
Dla kogo?
Dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Kursy są w języku polskim, a oferta kursów obejmuje kursy ogólne, jak i ze słownictwem specjalistycznym i branżowym, niemiecki biznesowy, niemiecki dla dzieci, wyjeżdzających do Niemiec i wiele innych.
Plusy 17 Minute Language
- kursy są tak ułożone, że twoim jedynym zadaniem jest znalezienie 17 minut w ciągu dnia, żeby się pouczyć. Jesteś prowadzony „za rękę”
- uczysz się kompleksowo: czytasz teksty w formie dialogów, odsłuchując teksty poprawiasz rozumienie ze słuchu i zaczynasz wyczuwać język, ćwiczysz pisanie podczas dyktand, poszerzasz słownictwo i co ważne:
- efektywnie powtarzasz nowy materiał, dzięki metodzie superlearning (powtórki SRS, zintegrowana muzyka poprawiająca koncentrację)
- kurs możesz przetestować za darmo, podając jedynie swój email
- zintegrowany test poziomujący
- niska cena
- 100 % zwrot kosztów do 31 dni od zakupu w razie niezadowolenia z kursu
- prosta obsługa
Minusy 17 Minute Language
- brak ćwiczeń gramatycznych. W cenie kursu jest natomiast bardzo przystępny e-book z przejrzyście i prosto wyjaśnionymi najważniejszymi zagadnieniami gramatycznymi
- strona z kursem nie wygląda zbyt pięknie pod względem wizualnym
Moja opinia o 17 Minute Language
Szukasz kursu online, który pomoże rozwinąć ci wiele kompetencji językowych jednocześnie (czytanie, pisanie, słuchanie, poszerzanie słownictwa)? Chcesz uczyć się według planu, wygodnie z domu, ale z kursem, który krok po kroku poprowadzi cię za rękę? Jeśli są to twoje oczekiwania, w takim razie przetestuj 17 Minute Language i sprawdź jak wygląda kurs w praktyce.
Linguatv – videokursy językowe w aplikacji
Co to jest Linguatv i jak działa?
Linguatv to wielokrotnie nagrodzone i dotowane przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych kursy językowe online, które w pełni koncentrują na nauce języka z wykorzystaniem materiałów video. Nie są to przypadkowe filmy na przykład z Youtube, tylko profesjonalne produkcje dopracowane pod każdym względem – zarówno merytorycznym, jak i wizualnym. Język aplikacji, jak i napisów w filmach można ustawić na język polski.
Jak to działa?
Każda lekcja to jedno video z napisami (można przełączać między polskimi, a niemieckimi). Filmy to przede wszystkim autentyczne dialogi, które są krótkie, a jednocześnie bardzo bogate w praktyczne słownictwo. Następnie do każdej lekcji są ćwiczenia do filmu . Ćwiczenia są różnorodne, poziom trudności jest odpowiedni. Ćwiczysz pisanie, rozumienie ze słuchu, poszerzasz słownictwo oraz wymowę. Aplikacja prosi cię o powtórzenie na głos danych sekwencji, a następnie ocenia twoją wymowę, w skali od 1-3.
Dla kogo?
W aplikacji dostępne są kursy na wszystkich poziomach (A1-C1). Znajdziesz tam również kursy branżowe (hotelarstwo, niemiecki medyczny), kursy z gramatyki, niemiecki biznesowy i wiele innych.
Plusy Linguatv
- zamiast podręcznika: autentyczne, a zarazem profesjonalne filmy bazujące na codziennych dialogach, nagrane przez nativ speakerów , dopasowane do poziomu ucznia
- Jest to jedyna aplikacja (mi znana), w której ćwiczysz wszystkie kompetencje: pisanie, czytanie, słuchanie, poszerzasz słownictwo oraz poprawiasz wymowę
- można uczyć się offline, po uprzednim ściągnięciu lekcji
- obsługa jest dziecinnie prosta, a szata graficzna sprawia, że nauka jest nie tylko przyjemna, ale dokładnie wiesz, czego i kiedy będziesz się uczył, jaki jest kolejny krok i czego już się nauczyłeś – to motywuje
- aplikacja działa w 100 % bez zarzutu pod względem technicznym
- polecenia do ćwiczeń , język aplikacji oraz napisy do filmów można ustawić w języku polskim
- wyjątkowo przejrzysta struktura kursu
- ćwiczenia są krótkie, nie za trudne i nie za łatwe, często z elementem gry
- aplikację można przetestować za darmo przez 7 dni, podając jedynie swój adres e-mail
- Linguatv jako jedyna z niewielu aplikacji oferuje oficjalnie uznawane certyfikaty po ukończeniu kursu
Minusy
- Cena Linguatv jest z górnej półki
Linguatv moja opinia
Linguatv została nie bez powodu wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona – pomysł jest nie tylko innowacyjny, ale jednocześnie w 100 % satysfakcjonująco funkcjonujący w praktyce i dopracowany pod każdym względem – merytorycznym, technicznym i wizualnym. Linguatv to moim zdaniem skromnym zdaniem najlepsza aplikacją, z jaką kiedykolwiek miałam do czynienia.
Uważam, że cena w stosunku do tego, co się w zamian dostaje, jest w pełni uzasadniona. Jest to kompleksowy kurs, podany w bardzo ciekawy, przyjazny i efektywny sposób, który kosztuje w miesiącu tyle, co cena jednych zajęć indywidualnych.
Verstehen Sie Deutsch – idiomy i zwroty dla zaawansowanych w formie quizu
Co to jest Verstehen Sie Deutsch?
Verstehen Sie Deutsch? to aplikacja, która sprawdzi twoją znajomość zwrotów i idiomów niemieckich w formie quizu. Aplikacja została wydana przez Allumini Deutschland, przy współpracy takich instytucji jak Alexander von Humboldt-Stiftung (Bonn), Deutscher Akademischer Austauschdienst e. V. (DAAD, Bonn), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ,) GmbH, Goethe-Institut e. V. (München).
Dla kogo?
Znasz Quiz Duell? Verstehen Sie Deutsch? to taki Quiz Duell dla osób na poziomie B2/C1, które chcą wzbogacić swoje słownictwo.
Jak to działa?
Jedna runda zawiera pięć przysłów/ zwrotów/ idiomów/ trudniejszych słów. Pęknąć z zazdrości, robić kogoś w konia, nocny marek – nauki właśnie takich frazeologizmów możemy się tutaj spodziewać.Twoim zadaniem jest w jak najkrótszym czasie odgadnąć prawidłową odpowiedź. Następnie aplikacja pokazuje ci prawidłową odpowiedź, co ważne : wraz z przykładem użycia danego wyrażenia. Klikając na serduszko możesz zapisać takie wyrażenie i później powtórzyć.
Moja opinia o „Verstehen Sie Deutsch?”
Świetna, darmowa aplikacja do poszerzania słownictwa dla osób zaawansowanych. Słownictwo z tej apki jest rzeczywiście używane przez Niemców. Jest to istotne, ponieważ często niestety materiały do nauki słownictwa są mocno odrealnione i nie pokrywają się z tym, jak się naprawdę mówi.
Memrise – dobra aplikacja do poszerzania słownictwa
Co to jest Memrise?
Memrise to aplikacja to nauki słownictwa, bazująca na memach – czyli wizualnej prezentacji danego słowa. Dzięki tej mnemotechnice zapamiętuje się efektywniej, ponieważ nasz mózg potrafi skojarzyć dane słowo z obrazem.
Jak działa Memrise?
Memrise to zestawy fiszek. Zestawy są stworzone częściowo przez redakcję, a częściowo przez użytkowników. Słownictwo jest nie tylko z obrazem i dźwiękiem, ale często przedstawione w formie krótkich filmików, co urozmaica naukę i wpływa jednocześnie na jej efektywność. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość tworzenia własnych kursów.
Plusy Memrise
- bardzo wiele dostępnych zestawów fiszek wraz z obrazem, dźwiękiem, a czasem video
- możliwość tworzenia własnych kursów
- różnorodne ćwiczenia wraz z audio
Minusy Memrise
- zestawy fiszek, zwłaszcza tworzone przez użytkowników, pozostawiają niekiedy wiele do życzenia
- brak usystematyzowanych kursów, według określonej struktury. co wymaga sporej własnej inicjatywy od użytkownika
Memrise moja opinia
Memrise jest dobrą aplikacją do poszerzania słownictwa. Dzięki mnemotechnikom nowe słówka przyswajasz efektywniej. Znajdziesz tutaj wiele różnorodnych kursów oraz ćwiczeń. Kursy są jednak bardzo zróżnicowane, pod względem zawartości, struktury, jak i jakości. Wprowadza to chaos i wymaga sporej własnej inicjatywy od użytkownika. Podsumowując, Memrise jest dość dobrą aplikacją, są jednak lepsze.
Duolingo – zabawa z niemieckim na dobry początek
Co to jest Duolingo (niemiecki) ?
Duolingo to jedna z najbardziej znanych aplikacji do nauki języków na świecie, a do tego zupełnie bezpłatna. Cechą charakterystyczną aplikacji jest fakt, że kursy są całkowicie tworzone przez użytkowników. Skorzystać z nauki niemieckiego na Duolingo mogą skorzystać osoby, które mówią już po angielsku, ponieważ polecenia i wyjaśnienia są właśnie po angielsku.
Dla kogo?
Aplikacja jest dobra dla osób początkujących, chcących w wolnej chwili zrobić coś ze swoim niemieckim.
Plusy
- aplikacja jest bezpłatna
- nauka ma charakter zabawy
- możesz współtworzyć kursy
- prosta obsługa
- możliwość korzystania z własnych fiszek, lub fiszek innych użytkowników
Minusy
- brak jakiejkolwiek systematyki w nauce
- stopień trudności jest zbyt niski, żeby nauka przynosiła wymierne efekty
- ćwiczenia są często pozbawione sensu, są monotonne
- kursy są tworzone przez użytkowników – może to wyjaśnia niektóre mankamenty aplikacji
Moja opinia o Duolingo
Aplikacja ze względu na swój rozrywkowy charakter, jest darmowa i można w niej rozwinąć sobie słownictwo do poziomu A2. Duolingo jest zatem całkiem dobre dla zabicia czasu w sposób, który nie jest całkowicie pozbawiony sensu. Natomiast nie za bardzo spełnia się w roli poważnej opcji do efektywnej nauki niemieckiego.
Najlepsza aplikacja do nauki niemieckiego – podsumowanie
Dzięki aplikacjom do nauki niemieckiego możesz uczyć się zawsze i wszędzie – w drodze do pracy czy w kolejce. Dzięki temu uczysz się języka szybciej. Warto przy tym zaznaczyć, że z samą aplikacją nie nauczysz się języka. Możliwości jak uzupełnić naukę z aplikacją jest wiele – i nawet nie musisz specjalnie odkładać telefonu 🙂 – możesz słuchać radia/podcastów/audiobooków po niemiecku, czytać niemieckie gazety/książki, oglądać filmy oraz seriale lub rozmawiać z nativ speakerami przez Skype na italki.
Moim faworytem jest zdecydowanie aplikacja Babbel i zachęcam cię do jej darmowego przetestowania
Najczęście zadawane pytania na temat aplikacji do nauki języka niemieckiego
Jaka aplikacja do nauki niemieckiego jest najlepsza?
Najlepszą aplikacją po kilku miesięcznym teście 7 aplikacji do nauki niemieckiego przez redakcję nauka-niemieckiego.net okazała się aplikacja Babbel. Plusy aplikacji to między innymi: prosta obsługa, ćwiczenie większości kompetencji językowych, logiczna struktura kursu, różnorodne i ciekawe ćwiczenia, obsługa w języku polskim, darmowe przetestowanie.
Która aplikacja do nauki niemieckiego jest po polsku?
Aplikacją do nauki języka niemieckiego w języku polskim jest na przykład: Babbel, LinguaTV i 17 Minute Language.
Czy nauka niemieckiego z aplikacją jest efektywna?
Nauka z aplikacją to dobre i efektywne uzupełnienie nauki lub sposób jej zaczęcie. Nie jest jednak możliwe nauczenie się języka korzystając tylko z aplikacji. Aby nauka niemieckiego przyniosła efekty, ważne jest, by korzystać z wielu źródeł - nauka z lektorem, oglądanie filmów, słuchanie radia etc.
Która aplikacja do nauki niemieckiego jest dobra na poziomie początkującym?
Na początku nauki niemieckiego ważne jest, by aplikacja była prosta w obsłudze, „prowadziła za rękę“ oraz była w języku polskim. Aplikacją, która spełnia te założenia jest na przykład Babbel.
Witam,
dużo jeżdżę samochodem i chętnie korzystam wtedy z opcji słuchania tekstów w telefonie.
Czy 17 Minutes Language nadaje się do odsłuchiwania w samochodzie bez zbędnego klikania?
Pani Beato, w każdym kursie jest jak wspomniałam około 40 lekcji opartych na tekstach, które można odsłuchać – w całości lub po jednym zdaniu. Odczytanie całego tekstu zajmuje około 3/4 minuty i wtedy trzeba kliknąć, w zależności od tego co chce się robić dalej – czy ćwiczenia, czy też jeszcze raz odsłuchać. Ale no trzeba kliknąć, także nie jest to chyba optymalny kurs do auta. Bardziej odpowiednie będą może audiobooki. Szczególnie polecam też „Deutsch Perfekt”, dostępny w formie audio. Zarówno audiobooki, jak i „Deutsch Perfekt” są dostępne na Amazonie/Audible. Gdyby nie wiedziała pani jak korzystać z Amazonu, tutaj o tym napisałam: https://nauka-niemieckiego.net/nauka-niemieckiego-na-amazonie-korzystaj-z-pelnej-oferty-na-rynku-niemieckim/
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Witam, ja korzystam z Babbel już od roku i jestem bardzo zadowolona. Jak pani pisze, njest to dobre uzupełnienie nauki. Od kilku dni tesyje teraz 17 Minute Language. Ta muzyka w tle jest genialna, przyjemniej się siedzi na niemieckim. Pozdrawiam, Kasia
Dzień dobry.
Mysle o wyjeździe z synem do Niemiec. Pomyślałam o aplikacji z która mógłby się zacząć uczyć tego języka. Czy mogłaby Pani jakaś polecić?
Syn ma 8 lat.
Z góry dziekuje????
Witam serdecznie, myślę że z wymienionych aplikacji najlepszy będzie Babbel, ponieważ ma piękną oprawę graficzną, a wszystkie kursy są jakby w formie wciągającej gry, krótkie zadania. Aplikacja jest jednak przede wszystkim skierowana do dorosłych. Jeżeli chodzi o naukę samego słownictwa, to 17 Minute Language ma w ofercie kurs specjalnie przygotowany dla dzieci. krótkie zadania, dużo w formie gry, a chyba dla dzieci jest to ważny. Pozdrawiam, Ania
Witam, mieszkam w Niemczech, zdałam B1. Nadal mam problem z gramatyka, zwłaszcza z Vier Fälle. Podczas rozmowy nie potrafie okreslic przypadku. Jaką aplikację poleca Pani do nauki tego konkretnego problemu?
Pozdrawiam, Jolanta
Pani Jolanto, nie znam niestety takiej aplikacji koncentrującej się na przypadkach. Proszę dużo czytać i słuchać, rozwiązywać dużo ćwiczeń na ten konkretny problem. W dziale gramatyka znajdzie Pani sporo na temat 4 przypadków 🙂 PS. To normalne, że podczas rozmowy nczłowiek zastanawia się nad przypadkiem czy rodzajnikiem – to przyjdzie z czasem – jeśli go aktywnie wykorzystamy 🙂 Pozdrawiam, Ania
Dzień dobry, zaczynam się uczyć niemieckiego od zupełnego zera w przyszłości chciałabym na stałe wyjechać do Niemiec i nie bardzo mogę się zdecydować który kurs czy aplikację wybrać. Zaczęłam powoli z duolingo i szukam czegoś bardziej intensywnego, trudniejszego, etc. I czy w ogóle będę w stanie samodzielnie z pomocą aplikacji ogarnąć niemiecki dostatecznie czy lepiej rozważyć jakiś stacjonarny kurs?