Home » Blog » Słówka niemieckie: ucząc się w ten sposób, nie zapomnisz!

Słówka niemieckie: ucząc się w ten sposób, nie zapomnisz!

W tym artykule dowiesz się o moim ulubionym (i bardzo efektywnym) sposobie na naukę słówek niemieckich.

Jak NIE uczyć się słówek?

Bezmyślne wkuwanie na pamięć list słówek może w najlepszym przypadku przynieść tylko krótkotrwałe efekty. Mając przed sobą listę samych słówek, jest bardzo prawdopodobne, że dopadnie nas znudzenie. Niby przeglądamy słówka, ale tak naprawdę myślami jesteśmy zupełnie gdzie indziej. 

Jak uczyć się słówek efektywnie?

Moją ulubioną i według mnie najbardziej efektywną metodą nauki nowego słownictwa są tak zwane fiszki. Fiszki to  karteczki, na których po jednej stronie jest słowo/wyrażenie w języku polskim, a po drugiej po niemiecku. Fiszki można stworzyć samemu:

  • w formie papierowej, tak jak na zdjęciu poniżej
  • online/ a aplikacji, np. Anki, Brainyo, Quiznet

A jeśli chcesz  błyskawicznie zrozumieć najważniejsze zasady gramatyki i zacząć mówić po niemiecku  to zajrzyj do mojego power e-booka, który pomógł już ponad 1000 osobom poczuć się pewnie w języku niemieckim. 🇩🇪 🔥 Dowiedz się więcej tutaj.

Ta metoda jest bardzo prosta i niesamowicie skuteczna – zakładając, że regularnie zaglądasz do nowych słówek i je powtarzasz. 5 nowych słówek dziennie jest według mnie optymalną ilością, która nie jest zniechęcająca. W tygodniu to aż 30 nowych słówek niemieckich.

Drugą istotną sprawą, jest nauka nowych słówek niemieckich z kontekstem. W ten sposób lepiej kojarzymy dany wyraz i jednocześnie lepiej umiemy użyć go poprawnie w zdaniu. Nowe słownictwo możesz znaleźć tak naprawdę wszędzie, na przykład czytając książki po niemiecku czy oglądając filmy w języku niemieckim

Jeżeli nie masz czasu samodzielnie tworzyć fiszek, dobrym rozwiązaniem będą gotowe zestawy . Ostatnio wpadł mi w ręce zestaw fiszek z wydawnictwa Cztery Głowy i mogę Ci go śmiało polecić, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz naukę słówek z fiszkami.

Zobacz tutaj: Jak uczyć się z fiszkami + recenzja fiszek z fiszki.pl

Moja opinia
4.5/5

Niemieckie fiszki: od A1 do C1

Bardzo praktyczne, gotowe zestawy fiszek niemieckich na każdym poziomie zaawansowania

✓  A1-C1 ✓  W formie drukowanej i online ✓ MEMOBOX ✓ Testy

Cena: od 24,99 PLN 

fiszki obok długopisu
„Aus dem Stegreif ” pojawiło się w książce, którą czytam. Nie, nie robię fiszek podczas czytania książek. 🙂 Zaznaczam jednak nowe słowa czy wyrażenia ołówkiem, i po czasie szukam w słowniku ich  znaczenia. Następnie robię taką właśnie fiszkę lub zapisuję we wspomnianym Quizlet
karteczki do słówek niemieckich i nożyczki
Pamiętajcie o rodzajnikach – wybierzcie sobie jeden kolor do każdego z 3 rodzajników i ZAWSZE zapisujcie go właśnie w tym kolorze, obojętnie czy zdecydujecie się na naukę z fiszkami czy nie. Na drugiej stronie jest wersja polska.


Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

3 komentarze do wpisu „Słówka niemieckie: ucząc się w ten sposób, nie zapomnisz!”

  1. Korzystałem z fiszek ucząc się angielskiego, ale tam wszystko było prostsze z uwagi na brak rodzaju rzeczownika, odmiany, rekcji. Wystarczało polskie znaczenie, czasami kontekst (abym wiedział o które słówko w języku obcym chodzi), słówko angielskie (z odmianą czasownika jeśli nieregularny) i przypadek użycia. Do angielskiego korzystałem z AnkiDroid, pozwala on podpinać wymowę z użyciem TextToSpeach z Androida.

    Jak powinienem konstruować fiszki do nauki niemieckiego? Na pewno rodzajnik dla rzeczownika i formy nieregularne dla czasowników, ale co jeszcze jako początkujący powinienem tam umieszczać?

    Odpowiedz
    • Cześć Krzysiek, najważniejszym założeniem podczas tworzenia fiszek jest fakt, że powinny być proste i przejrzyste. Jeżeli jesteś na poziomie początkującym, wystarczy, że po jednej stronie napiszesz sobie polski rzeczownik, po drugiej po niemiecku – z rodzajnikiem, w mianowniku, plus proste przykładowe zdanie po niemiecku, np. Der Hund ist klein. W ten sposób skoncentrujesz się na bazie do odmiany rodzajnika, czyli na poprawnym rodzajniku rzeczownika i to na początku w zupełności wystarczy. Za jakiś czas zrobisz sobie fiszki z tymi rzeczownikami, używając ich już w konkretnym przypadku, np. Ich spaziere mit dem Hund. W ten sposób nauczysz się odmiany rodzajnika. Po przerobieniu odmiany przymiotnika, robisz fiszki dodając przymiotnik, np. Ich spaziere mit dem kleinen Hund. I tak dalej. Jeżeli chodzi o czasowniki nieregularne, po jednej stronie fiszki piszesz 3 formy, po drugiej czasownik po polsku. Mam nadzieję, że te informacje Ci pomogły. PS. https://apps.apple.com/de/app/der-die-das-lernen/id1161501446 to jest świetna aplikacja i darmowa do ćwiczenia rodzajników, a jeśli nie jesteś zadowolony z anki (trochę przestarzały design? 🙂 ) to polecam Ci apkę brainyoo. Pytaj śmiało, jeśli masz dalsze pytania.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz