Home » ćwiczenia » Zaimki osobowe: odmiana przez przypadki (B1, B2)

Zaimki osobowe: odmiana przez przypadki (B1, B2)

Jak wyglądają zaimki osobowe w konkretnym przypadku

Chcesz ćwiczyć dalej z innowacyjną metodą 3 kroków i szybciej zrozumieć gramatykę? Czas na Power Trening!

✓ 307 stron z ciekawymi ćwiczeniami na poziomie A1-B1 ✓ wyjaśniający klucz odpowiedzi (odpowiedź PLUS komentarz) – rozumiesz nawet bez nauczyciela! ✓ interaktywny spis treści 

Nie za dobrze poszło? Żaden problem - zajrzyj do lekcji teoretycznej do tego tematu!

5 komentarzy do wpisu „Zaimki osobowe: odmiana przez przypadki (B1, B2)”

 1. To jest niesamowite, że ten cały kurs jest kompletnie za darmo, i jeszcze strona jest gustownie wykonana. Ja na razie jechałem na fiszkach z EDGARD’a (obecnie 200 fisza z części A1-A2), ale nie rozumiałem zagadnień gramatycznych, a teraz już wiem. Dziękuję bardzo za te owocne lekcje niemieckiego!

  Odpowiedz
 2. Hej,
  Byłby w stanie ktoś wytłumaczyć dlaczego dla „dir” czasownik posiłkowy haben został odmieniony do Hat a nie Hast w przykładzie „Hat dir der Film gefallen?”
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Czasownik jest odmieniony zawsze dla tej osoby/rzeczy, która w zdaniu jest podmiotem, do której tyczy się czasownik. Podmiot to zawsze ta osoba/rzecz, która jest w Nominativ. Jakbyś z tego pytania zrobił zwykłe zdanie to powstałoby coś takiego „Der Film hat dir gefallen”. Jak widzisz, to der Film jest w Nominativie – Film podobał się tobie. Nie powiesz „Film podobasz się tobie”. Czyli nie dopasowujesz czasownika to „tobie” tylko do filmu – tak jak w języku polskim.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz