Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych w kraju niemieckojęzycznym? Zatem znajomość języka niemieckiego na poziomie, który umożliwi ci bezproblemową komunikację w życiu codziennym jest kluczowa. W tym artykule podpowiem ci, w jaki sposób podszkolisz język niemiecki dla opiekunek – efektywnie i samodzielnie!
Niemiecki dla opiekunek: kurs online ?
Jedną z możliwości do nauki języka niemieckiego, która świetnie nadaje się do samodzielnej nauki wygodnie z domu są kursy niemieckiego online. W ten sposób uczysz się języka niemieckiego we własnym tempie oraz wtedy, kiedy masz na to czas. Do nauki potrzebujesz motywacji oraz laptopa/ komputera/ smartfona.
Kursy 17 Minute Languages są w języku polskim! Nie są mi znane inne kursy tego rodzaju właśnie po polsku.
Kurs niemieckiego online: najważniejsze informacje
Jeżeli chcesz opanować podstawy języka lub podszkolić twój niemiecki na wyższym poziomie, ale nie masz czasu na tradycyjne kursy – kurs online może być dobrym rozwiązaniem. Uczysz się samodzielnie, ale w formie kursu – program prowadzi cię krok po kroku.
Co zawiera kurs?
W zależności od tego, na jaki kurs się zdecydujesz, program przedstawia ci nowe słownictwo, teksty do czytania oraz słuchania w precyzyjnie dobranym czasie, przez co uczysz się efektywniej, niż z tradycyjnymi metodami nauki. W bardzo wielkim skrócie, nauka wygląda w ten sposób:
- W codziennych zadaniach czytasz i słyszysz na początek słownictwo.
- Następnie czas na powtórki: naprzemiennie odkrywasz tłumaczenia i wykonujesz testy wielokrotnego wyboru
- Nowe słówka powtarzasz w kolejnych dniach w określonych odstępach czasu, rozwiązując różnorodne ćwiczenia.
- Samo słownictwo nie wystarczy, by rozmawiać po niemiecku – dlatego to każdej grupy tematycznej otrzymasz pasujące teksty do czytania oraz odsłuchania.
- W treningowi budowy zdań ćwiczysz tworzenie poprawnych zdań po niemiecku
Ćwiczenia w kursie są bardzo różnorodne. Oto niektóre z dostępnych ćwiczeń:
Typ ćwiczenia | Twoje zadanie | |
---|---|---|
Dyktando | twoim zadaniem jest samodzielne i dokładne napisanie tego, co słyszysz | |
Trening budowy zdania | Trening budowy zdania: tutaj musisz ułożyć kilka elementów zdania w poprawnej kolejności | |
Luki w tekście | Tekst z lukami: twoim zadaniem jest prawidłowe uzupełnienie brakujących wyrazów | |
Rozsypanka | Rozsypanka : Wszystkie słowa z dialogów zostały dokładnie przemieszane, a ty musisz je z powrotem ułożyć | |
Fiszki do wydrukowania | Fiszki do wydrukowania: całe słownictwo możesz wydrukować w formie fiszek i uczyć się tradycyjnie |
Plusy i minusy kursu
Kurs w praktyce: zerknij do kursu
Jesteś ciekawa, jak wygląda kurs w praktyce? Możesz go przetestować przez 24h zupełnie za darmo. A tutaj bardzo krótki wgląd do niektórych funkcji programu:
Rada: Zarejestruj się teraz i przetestuj kurs przez 24h za darmo
⇒ Przetestuj tutaj 17 Minute Languages za darmo
Niemiecki dla opiekunek: 10 TOP rad
Nie masz czasu lub możliwości uczestniczyć w tradycyjnych kursach? Nie jesteś sama! Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie chęci, możesz samodzielnie i bardzo efektywnie podszkolić język niemiecki. Oto 10 prostych i sprawdzonych rad, które bazują na moim wieloletnim nauczaniu języka niemieckiego :
PS. Tutaj możesz przeczytać o mnie więcej.
- Małymi krokami, ale regularnie: obojętnie na jaką metodę nauki się zdecydujesz, ucz się regularnie. Nie jest tak naprawdę ważne, czy uczysz się 2 h dziennie, czy 15 minut – wiele ważniejsza jest regularność. Efekty gwarantowane!
- Ucz się z fiszkami: nauka to inaczej walka z zapamiętywaniem. Nowe słownictwo zatem koniecznie powtarzaj – idealnie nadają się do tego fiszki. Dowiedz się więcej tutaj.
- Wybierz przyjemną metodę nauki: żeby uczyć się regularnie, nie możesz się zmuszać do nauki – jest wiele ciekawych metod do nauki niemieckiego – wybierz kilka z nich (lub najlepiej kilka) i ucz się z przyjemnością.
- Dobra aplikacja do nauki niemieckiego: ogromnym plusem aplikacji na telefon jest fakt, że możesz uczyć się naprawdę wszędzie. Zobacz, z którym aplikacjami do nauki niemieckiego warto uczyć się języka
- Czytaj książki po niemiecku: łączysz w ten sposób przyjemne z pożytecznym! Jako opiekunka możesz słuchać książek , czyli tzw. audiobooków. Możesz słuchać audiobooków również na poziomie początkującym – tutaj znajdziesz konkretne propozycje książek w formie audio, na każdym poziomie zaawansowania
- Wykorzystuj luki czasowe: sprzątanie domu, stanie w kolejce w sklepie, w poczekalni u lekarza- to tylko niektóre z sytuacji, w których „marnujemy” sporo czasu. Wykorzystaj go do nauki na przykład z kursem niemieckiego online, aplikacją czy fiszkami.
- Napisz plan działania: dobry plan to podstawa – także w nauce niemieckiego. Na planie napisz ile minut dziennie i jaką metodą będziesz się uczyć. Powieś go koniecznie w widocznym miejscu.
- Znajdź dobrą motywację: twoja motywacja jest kluczem do sukcesu w nauce języka. Jakie korzyści przyniesie ci dobra znajomość języka niemieckiego? Lepsze zarobki? Lepsze oferty pracy jako opiekunka? A może po prostu pewność siebie w codziennych sytuacjach? Napisz swoją motywację na powyższym planie i patrz w chwilach zwątpienia.
- Otaczaj się niemieckim: spędzasz dużo czasu wykonując różne obowiązki domowe? To świetna możliwość, aby otoczyć się językiem niemieckim! Więcej o świetnych sposobach na naukę w domu znajdziesz tutaj.
- Rozgadaj się : najważniejszą kompetencją językową w pracy jako opiekunka jest umiejętność rozmowy. Żeby poczuć się pewnie mówiąc po niemiecku, musisz… mówić. . O tym jak, gdzie i z kim rozmawiać regularnie przeczytasz tutaj.
Ucz się na nauka-niemieckiego.net:
- Zrozum gramatykę niemiecką : 40 lekcji, które w prosty sposób wyjaśniają najważniejsze zagadnienia gramatyki niemieckiej
- Poszerz swoje słownictwo: tematycznie podzielone lekcje ze słownictwem niemieckim
- Ćwiczenia gramatyczne oraz na słownictwo do każdej lekcji
- Poradnik: sprawdzone porady jak uczyć się efektywnie, recenzje kursów i innych zasobów do nauki, fakty i ciekawostki związane z językiem niemieckim
Podstawowe zwroty po niemiecku dla opiekunek
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Zaczynając pracę jako opiekunka, na samym początku będziesz na pewno chciała się przedstawić oraz powiedzieć coś o sobie. Jak to zrobić po niemiecku? Poniżej przygotowałam dla ciebie podstawowe zwroty po niemiecku dla opiekunek, które przydadzą ci się w pierwszych dniach twojej nowej pracy. Są to bardzo uniwersalne i podstawowe zwroty, które możesz oczywiście wykorzystać w każdej sytuacji, w której musisz się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie.
Rozmawianie o jedzeniu świetnie nadaje się na przełamanie pierwszych lodów z twoim podopiecznym:
PS. Żurek to po niemiecku: die Mehlsuppe
W pracy jako opiekunka, na pewno przydadzą ci się również takie zwroty i zdania:
- Guten Tag , ich heiße Bożena Kowalska und bin Ihre neue Pflegerin./ Dzień dobry, nazywam się Bożena Kowalska i jestem pani/pana nową opiekunką.
- Mein Deutsch ist noch nicht so gut, aber ich hoffe, dass es mit der Zeit besser wird./ Mój język niemiecki jeszcze nie jest taki dobry, ale mam nadzieję, że z czasem będzie coraz lepszy.
- Was erwarten Sie von mir? Was sollen meine Aufgaben sein?/ Czego oczekuje pani/ pan ode mnie? Jakie są moje obowiązki?
- Wie oft nehmen Sie die Tabletten?/ Jak często przyjmuje pani/ pan tabletki?
- Wie sieht Ihr Tagesablauf aus?/ Jak wygląda przebieg pani dnia?
- Setzen Sie bitte Ihre Zahnprotese ein./ Proszę włożyć protezę zębową.
- Soll ich das Licht anmachen/ ausmachen? / Czy włączyć/ wyłączyć światło?
- Soll ich beim aufstehen helfen?/ Czy pomóc przy wstawaniu?
- Darf ich das Fenster aufmachen?/ Czy mogę otworzyć okno?
Niemiecki dla opiekunek: tematy do nauczenia
Oprócz opanowania podstaw języka, powinnaś nauczyć się konkretnego słownictwa , które jest niezbędne w pracy jako opiekunka osób starszych. Pani Natalia, która obecnie jest pielęgniarką i ma wieloletnie doświadczenie w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, wyróżniła następujące działy tematyczne:
- Zwroty grzecznościowe: naucz się jak przepraszać, przywitać się i pożegnać i jak być uprzejmym po niemiecku
- Przedstawianie się: naucz się, jak opowiedzieć kilka zdań o sobie
- Dom i otoczenie: większość czasu będziesz spędzać na wykonywaniu w domu. Naucz się jak nazywają się sprzęty domowe oraz typowe obowiązki domowe
- Zakupy: do twoich obowiązków będzie prawdopodobnie należeć robienie zakupów. Naucz się nazw artykułów spożywczych oraz dialogów w sklepie
- Przygotowywanie i podawanie posiłków: dowiedz się, jak nazywają się typowe potrawy w Niemczech
- Anatomia ogólna. Części ciała i narządy: poznaj nazwy części ciała
- Higiena i pielęgnacja ciała
- Wizyta u lekarza: na pewno nie raz będziesz towarzyszyć na wizycie u lekarza
- Nagłe wypadki: naucz się, jak poinformować służby ratunkowe
- Gimnastyka, spacery i inne zajęcia
- Choroby w podeszłym wieku i ich objawy
Rada: zarejestruj się teraz i uzyskaj 24 h dostęp do kursu