Home » Gramatyka » Średniozaawansowany » Zaimki dzierżawcze

Zaimki dzierżawcze niemiecki

W tej lekcji dowiesz się, jakie zaimki dzierżawcze występują w języku niemieckim  oraz jak odmieniają się przez przypadki. Na końcu czeka na ciebie kilka interaktywnych ćwiczeń.Chcesz nauczyć się więcej? Ta lekcja jest częścią kursu: Gramatyka B1/B2 .

Chcesz szybko i kompaktowo ogarnąć to z gramatyki, co najważniejsze?  Dołącz do mojego nowego Kursu Mistrza Gramatyki w 30 dni i testuj bez ryzyka przez 14 dni tylko teraz w promocyjnej cenie -50%. ➡️ Kliknij tutaj i dowiedz się więcej. 

Co to są zaimki dzierżawcze?

Przykład na zaimki dzierżawcze w niemieckim
Zaimki dzierżawcze to np. mój, twój, jego – wyrażają one przynależność czegoś do kogoś.

Dzięki zaimkom dzierżawczym możesz wyrazić przynależność, czyli powiedzieć, że coś do kogoś należy:

grafika z pilka i przykladem na zaimki dzierzawcze

Zaimki dzierżawcze niemiecki (tabela)

W języku niemieckim każda osoba ma swój zaimek dzierżawczy:

Zaimek dzierżawczyPrzykład
ichmein (mój)Mein Hund heißt Bono./ Mój pies nazywa się Bono.
dudein (twój)Wie heißt dein Hund?/ Jak nazywa się twój pies?
er,essein (jego)Sein Hund heißt Max./ Jego pies też nazywa się Max.
sieihr (jej)Wie heißt ihr Hund?/ Jak nazywa się jej pies?
wirunser (nasz)Das ist unser Hund./ To jest nasz pies.
ihreuer (wasz)Ist das euer Hund?/ Czy to jest wasz pies?
sieihr (ich)Ihr Hund spaziert im Park./ Ich pies spaceruje po parku.
SieIhr (pana, pani, państwa)Ist das Ihr Hund?/ Czy to jest pana pies?
info
W języku niemieckim nie ma wielofunkcyjnego słowa „swoje”. Każda osoba ma swój zaimek dzierżawczy.

Jak odmieniają się zaimki dzierżawcze przez przypadki?

Zaimki dzierżawcze deklinują się przez przypadki. To znaczy, że do formy podstawowej z tabeli wyżej dodawana jest jakaś końcówka. Pewnie cię zaskoczę – ale już znasz te końcówki.

super rada
Pamiętasz odmianę rodzajnika określonego? Jeśli nie, to koniecznie musisz nadrobić , bo to podstawa. Zaimki dzierżawcze dostają 1:1 końcówki, jakie dostają rodzajniki określone przy odmianie. Na przykład „mit dem Hund”= „mit meinem Hund”. Więcej takich trików oszczędzających czas (i nerwy 🙂 ), znajdziesz w mojej książce „Gramatyka niemiecka prosto wyjaśniona”.  

Odmiana zaimków dzierżawczych (Possesivartikel)

Tabela poniżej przedstawia odmianę zaimka dzierżawczego „mein”. Wszystkie inne zaimki dzierżawcze (dein, sein, ihr, unser, euer, ihr) deklinują się według tego samego systemu, czyli dodaje się te same końcówki:

MęskiŻeńskiNijakiLiczba mnoga
Nominativmein Vatermeine Muttermein Kindmeine Eltern
Genitivmeines Vatersmeiner Muttermeines Kindesmeiner Eltern
Dativmeinem Vatermeiner Muttermeinem Kindmeinen Eltern
Akkusativmeinen Vatermeine Muttermein Kindmeine Eltern

Po co w tabeli są rodzaje (męski, żeński, nijaki)?

To rodzaj tego, co jest nasze, do nas należy („meine Katze„). Właśnie ten rzeczownik wpływa na to, jaką końcówkę dodasz do twojego zaimka dzierżawczego podczas odmiany. Te trzy cechy tego rzeczownika wpływają na końcówkę w zaimku dzierżawczym:

rodzaj (męski „der”, żeński „die” lub nijaki „das)

liczbę (pojedyncza lub mnoga)

przypadek (Nominativ, Genitiv, Dativ, Akkusativ)

A który zaimek dzierżawczy wybrać?

Wybór zależy od tego, kto jest „właścicielem”. Spójrz na poniższy przykład z mojej książki , w którym właścicielem kota jest „Ania”:

grafika z zaimkiem dzierzawczym i kotem

 

Ania to trzecia osoba, rodzaj żeński, liczba pojedyncza, a zatem zaimek osobowym dla Ani jest”sie”.

Zaimkiem dzierżawczym od „sie” jest „ihr” (patrz pierwsza tabela)

A na końcówkę zaimka dzierżawczego jak widzisz, wpływa rzeczownik zaraz za nim. Czyli to, co należy w tym konkretnym przypadku do Ani. A zatem kot, który jest rodzaju żeńskiego (die), w liczbie pojedynczej, w przypadku Nominativ. Stąd zaimek dzierżawczy ma końcówkę „-e”.

Podsumowując :

Jak wyrażamy przynależność, to musi być i własność i właściciel:

  1. To, jaki zaimek wybierzesz (mein, dein, ihr) zależy od tego , kto jest właścicielem – Ania jest właścicielem, czyli „ona”, zaimek od „ona” to „jej” (ihr)
  2. To, jaką końcówkę  dodasz do zaimka (meine, meinen, meinem) zależy od tego, jakiego rodzaju , w jakiej liczbie i jakim przypadku, jest ta własność – „kot” w tym przypadku, czyli „die Katze”

Nie wiesz, czego i kiedy się uczyć, by w końcu zrozumieć gramatykę? 📚🤔 Dołącz do mojego nowego kursu! 🎓 W 30 dni biorę cię za rękę i wyjaśniam krok po kroku oraz kompaktowo to, co kluczowe, byś przełamał/a barierę! 🚀

Tylko teraz możesz przetestować kurs przez 14 dni bez ryzyka w promocyjnej cenie -50%! 🔥

➡️ Kliknij tutaj i dołącz do innych Mistrzów

Więcej przykładów:

  • „Maria trinkt Milch mit ihrer Katze.” („Katze” jest rodzaju żeńskiego, w liczbie pojedynczej i w przypadku Dativ. Stąd zaimek dzierżawczy ma końcówkę „-er”)
  • „Ihre Tochter ist sechs Jahre alt.” („Tochter” jest rodzaju żeńskiego  „die”, w liczbie pojedynczej i w przypadku Nominativ. Stąd zaimek dzierżawczy „ihr” ma końcówkę „-e”)
  • „Gib mir bitte meinen Stift” („Stift” jest rodzaju męskiego „der”, w liczbie pojedynczej i w przypadku Akkusativ. Stąd zaimek dzierżawczy „mein” ma końcówkę „-en”)
  • „Ich spaziere mit meinem Hund”. („Hund” jest rodzaju męskiego „der”, w liczbie pojedynczej i w przypadku Dativ. Stąd zaimek dzierżawczy „mein” ma końcówkę „-em”)
uwaga
Zaimek dzierżawczy „euer” traci „e” jak tylko dodamy do niego jakąś końcówkę.

Jaka jest różnica między Possesivartikel czy Possesivpronomen?

Jeśli za zaimkiem dzierżawczym jest rzeczownik, wtedy jest to Possesivartikel.

„Wem gehört der Stift?” – „Das ist mein Stift.”

„Wem gehört der Stift?” – „Das ist meiner.”
Jeśli za zaimkiem dzierżawczym nie ma rzeczownika, to jest to Possesivpronomen. Zaimek dzierżawczy zastępuje wtedy rzeczownik.

Ta różnica jest ważna, ponieważ wynikają z niej różnice w deklinacji w Nominativie (mianowniku) i Akkusativie (bierniku). Spójrz sam:

Odmiana zaimków dzierżawczych (Possesivpronomen)

PrzypadekLiczba pojedynczaLiczba mnoga
MęskiŻeńskiNijaki
Nominativmeinermeinemeinsmeine
Genitivmeinesmeinermeinesmeiner
Dativmeinemmeinermeinemmeinen
Akkusativmeinenmeinemeinsmeine

Podsumowując: Possesivpronomen dostają takie same końcówki jak Possesivartikel, a końcówki różnią się jedynie w Nominativie i Akkusativie . Possesivpronomen zastępują w zdaniu rzeczownik.

Na przykład:

  • „Wem gehört der Ball?” – „Das ist meiner” („Ball” jest rodzaju męskiego „der”, w liczbie pojedynczej i w mianowniku, stąd zaimek dzierżawczy „mein” ma końcówkę „-er”)
  • „Kannst du mir den Stift geben?” – „Ich kann meinen nicht finden.” („Stift” jest rodzaju męskiego „der”, w liczbie pojedynczej i w Akkusativie, stąd zaimek dzierżawczy „mein” ma końcówkę „-en”)

Jakie zaimki w niemieckim mogą Ci się jeszcze przydać? Z pewnością zaimki wskazujące – kliknij tu, by je poznać. 

Zaimki dzierżawcze niemiecki: najważniejsze informacje w pigułce

  • Zaimki dzierżawcze wyrażają przynależność
  • Zaimki dzierżawcze w niemieckim deklinują się. Odmieniając się przez przypadki dostają określone końcówki, które są identyczne, jak te z odmiany rodzajnika określonego
  • Zaimki dzierżawcze mogą albo występować przed rzeczownikiem (Possesivartikel), albo mogą zastępować rzeczownik (Possesivpronomen). Z tego podziału wynikają różnice w deklinacji w Nominativie i Akkusativie
  • Possesivpronomen dostają takie same końcówki jak Possesivartikel, a końcówki różnią się jedynie w Nominativie  i Akkusativie . Possesivpronomen zastępują w zdaniu rzeczownik.

Zaimki dzierżawcze niemiecki: poćwicz online!

Chcesz rozwiązać kilka ćwiczeń na zaimki dzierżawcze? Tutaj znajdziesz kilka interaktywnych ćwiczeń na zaimki dzierżawcze w języku niemieckim.

Wasze najczęściej zadawane pytania o zaimki dzierżawcze

Co to są zaimki dzierżawcze niemiecki?

Zaimki dzierżawcze to takie słowa jak “mój”, “twój”, “jej” i tak dalej. Każda osoba w języku niemieckim ma swój zaimek dzierżawczy (mein, dein, ihr, sein, unser, euer, Ihr/ihr).

Jak stosować zaimki dzierżawcze niemiecki?

Zaimki dzierżawcze wyrażają przynależność. W zależności kto jest właścicielem, taki wybierzesz zaimek (każda osoba ma swój zaimek, na przykład “mój” to “mein”. Do tego zaimka dodajesz końcówkę, ponieważ zaimki dzierżawcze odmieniają się przez przypadki. Są to takie same końcówki, jakie dostaje rodzajnik określony przy odmianie.

Jak odmieniają się zaimki dzierżawcze w niemieckim?

Każda osoba ma swój zaimek dzierżawczy (mój=mein, twój=dein itp.). Te podstawowe formy dostają różne końcówki, w zależności od tego jaki rodzaj, przypadek i liczbę ma to, co do tej osoby “przynależy”.

Problem z gramatyką? Dołącz do mojego nowego kursu! 🤔

 …I testuj przez 14 dni bez ryzyka w promocyjnej cenie -50%! ✅ Krok po kroku ✅ kompaktowo ✅ według planu 

Anna
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...

13 komentarzy do wpisu „Zaimki dzierżawcze niemiecki”

  1. Pani Aniu, dzekuje za stworzenie tej strony, na ktora wlasnie natrafilem i ktora wydaje sie byc bardzo przystepna. Niemieckiego zaczalem uczyc sie trzy tygodnie temu i poczatkowe obawy okazuja sie byc bezpodstawne (przyswajanie niemieckiej gramatyki idzie mi, poki co, nadwyraz lekko).

    W kolumnie tabeli 'Zaimek dzierżawczy’ w pozycji 'ihr’ w nawiasie jest (ihr) zaimiast polskiego (ich).

    Serdecznie pozdrawiam,
    Piotr

    PS Pisze z klasowego komputera, na ktorym nie ma polskiej mapy klawiatury, a bez uprawnien administratora nie moge jej sobie dodac. Takze prosze o przymkniecie oka na brak ogonkow (jestem na tym punkcie wyczulony ;-)).

    Odpowiedz
    • Cześć Piotr, cieszę się, że trafiłeś na moją stronę 🙂 Niemiecka gramatyka jest właśnie dość przyjemna – bo bardzo logiczna, a każdy element (no prawie każdy) wynika z innego – coś jak puzzle. Dlatego ważne jest, żeby od początku uczyć się jej poprawnie, bo pózniej to co sobie odpuściliśmy, „dopadnie” nas ze zdwojona mocą :D. A jeśli od razu nauczymy się dobrze, to będzie z górki.

      Życzę powodzenia i mam nadzieję, że ta strona będzie pomocna. Widziałeś interaktywne ćwiczenia do każdego tematu z gramatyki? Warto rozwiązać kilka – dopiero wtedy człowiek się tak naprawdę uczy.

      PS. wybaczam brak ogonków 😀

      Pozdrawiam z deszczowego Berlina

      Ania

      Odpowiedz
    • No w takim razie bardzo się cieszę. 🙂 Jeśli czegoś na stronie brakuje, czy coś jest niejasne – proszę pisać śmiało. Pozdrawiam i życzę powodzenia w nauce , Ania

      Odpowiedz
  2. Dziękuję za lekcję. Porządkuje wiedzę i można ją powiązać z angielskim possessive pronouns, i dzięki temu, przynajmniej ja, lepiej zrozumiałem materiał.
    Dziękuję jeszcze raz.
    Ireneusz

    Odpowiedz
    • Dziękuję za komentarz! Naprawdę bardzo się cieszę, jak widzę, że gdzieś komuś pomogły moje tłumaczenia gramatyki niemieckiej. Pozdrawiam, Ania

      Odpowiedz
  3. Dzień dobry ,a raczej wieczór chciałbym podziękować za lekcje będę niedługo jechał do Niemiec do pracy wiem ,że to mi się tam nie przyda ale wole wiedzieć w szkole miałem mało niemieckiego.Jeszcze raz dziękuję pozdrawiam 😉

    Odpowiedz
  4. Chciałabym prosić o dodanie informacji o odmianie zaimka dzierzawczego w liczbie mnogiej (np. pomagam waszym rodzicom/swoim rodzicom).

    Nurtuje mnie też takie zdanie:
    (die Katze) Sie trinkt ihre Milch.
    czy to zdanie oznacza:
    Ona (kocica) pije swoje mleko.
    czy
    Ona (kocica) pije jej (swojej pani) mleko.

    Odpowiedz
    • Z „euer” (wasz) trzeba zapaiętać, że traci „e” jak tylko dodamy do niego jakąś końcówkę. Twoje zdanie przykładowe brzmiałoby „Ich helfe euren Eltern”. Tutaj znajdziesz odmianę „euer” https://www.deutschplus.net/pages/Possessivpronomen. Jeśli chodzi o zdanie z kotem to oznacza ono „Kot pije swoje mleko”. W języku niemieckim nie ma takiego uniwersalnego słowa „swoje” . Dla każdej osoby jest osobny zaimek dzierżawczy. Kot to w niemiecim „die Katze”, jak jest „die” to znaczy, że kot w języku niemieckim ma rodzaj żeński (w wolnym tłumaczneiu byłoby to „ta kota” :). Skoro żeński rodzaj, to patrzysz, jaki zaimek dzierżawczy jest dla „sie” (czyli „ona”).

      Odpowiedz
  5. Ja na przykład rozumiem gramatykę, ale nie mogę sobie wbić do głowy rodzajników, tzn. przyporządkować ich do rzeczowników – w rezultacie wszystko leży. Nie wiem jak to ogarnąć….

    Odpowiedz
    • To nie jest trudne zadanie, ale wymaga powtórek dużo i cierpliwości. W końcu w języku polskim coś takiego jak rodzajnik nie istnieje. Polecam na przykład tę aplikację https://www.derdiedas-app.de/. Jeśli chodzi o naukę samodzielną to ważne jest, by nowe słowo od razu z rodzajnikiem zapamiętywać. Jak się później okazuje, jest prawie tak samo ważny jak samo słowo – bez jego znajomości, nie zrobi się właściwie żadnego poprawnie gramatycznego zdania.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz